Tap Tap to Zoom
Code: X0-KN-XRAT4-MXV72
MPN: MXV72
UPC: 729857000727
SOG X-Ray Mini Knives MXV72 are sharp little folding knives that pack plenty of ergonomic punch into a small package. The more compact version of the popular SOG X-Ray Vision Knife, the X-Ray Mini has a blade that's an inch shorter but no less sharp than its big brother. Constructed of solid VG-10 steel, the blade of this SOG knife is partially serrated and clocks in at a compact but effective 3" long. SOG X-Ray Vision Mini knives give you a firm grip, no matter the size of your hands, with a comfortable glass-reinforced nylon handle bolstered by stainless steel liners. Being a folding knife, the X-Ray Vision Mini is designed with portability in mind, which is why SOG Specialty Knives & Tools has attached a sturdy pocket clip to the handle of the knife, enabling you to clip it to your belt, vest, or pants. These knives are responsive too; one touch of the Arc-Lock switch will spring your blade into action, while the lock's 1000 lb tensile strength will hold the blade back when you don't want it. For an easy to use, incredibly sharp pocket knife with one of the best locking mechanisms in knives today, purchase the SOG X-Ray Vision Mini Folding Knife.![]()
| Knife Type: | Folding Blade |
| Application: | Tactical, General |
| Blade Length: | 3" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Overall Length: | 7" |
| Weight: | 3 oz |
| Edge: | Partially Serrated |
| Blade Material: | VG-10 stainless steel |
| Handle Material: | Glass reinforced nylon (GRN) with stainless steel liners |
| Blade Finish: | Bead Blasted |