Tap Tap to Zoom
Read More...
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Spikes Tactical 5.56 Midlength Lightweight Forged 14.5in Upper Receiver w/Vortex Flash Hider
Complete your rifle build with this reliable Spikes Tactical 5.56 Midlength Lightweight Forged 14.5in Upper Receiver. These AR15 Upper Receivers brought to you by Spikes Tactical are crated from 7075 T6 aluminum that's rugged as can be without adding significant weight to your firearm. To keep your firearm functioning properly, the Spikes Tactical 5.56 Midlength Lightweight 14.5in Rifle Upper Receiver contains a solid billet steel gas block as well as a nitride-coated gas tube. Each barrel is chrome-lined and phosphate coated for maximum performance and superior resistance to corrosive elements. Find the best Spikes Tactical 5.56 Midlength Lightweight 14.5in Drop-In Upper Receiver for your shooting style and enjoy the significant upgrade of high quality parts that deliver with every shot.![]()
Specifications for Spikes Tactical 5.56 Midlength Lightweight Forged 14.5in Upper Receiver w/Vortex Flash Hider:
| Manufacturer: | Spikes Tactical |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 16 in |
| Barrel Length: | 14.5 in |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Muzzle Device: | Vortex Flash Hider |
| Finish: | Anodized |
| Color: | Black |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Barrel Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Country of Origin: | USA |
Features of Spikes Tactical 5.56 Midlength Lightweight Forged 14.5in Upper Receiver w/Vortex Flash Hider:
Forged Upper Receiver
- 7075 T6 Construction
- Forward Assist
- Ejection Port Door
- Ejection Port Door Spring
- Ejection Port Door Rod
14.5" Mid Length Lightweight Barrel
- MIL-B-11595E CMV
- Chrome Lined
- 1/7 Twist Rate
- 1/2 X 28 Thread Pitch for Muzzle
- 5.56 Nato Chamber
- .625 Gas Block Seat
- M4 Feed Ramped Barrel Extension
- Mil-Spec Phosphate Coating
A2 Front Sight Base Pinned
- Front Sight Post
- FSP Detent
- FSP Detent Spring
Mid Length Gas Tube
- Black Nitride Inside and Out
- Gas Tube Roll Pin
Charging Handle
- Forged Aluminum
- Mil-Spec Type 3 Coating
Phosphate M16 Complete BCG
- Phosphate Coated
- Laser Engraved with ST Spider logo
- High Pressure Tested (HPT)
- Magnetic Particle Inspected (MPI)
Vortex Flash Hider
- Pin and Welded (16" OAL)
Package Contents:
- Spikes Tactical 5.56 Midlength Lightweight Forged 14.5in Upper Receiver w/Vortex Flash Hider
Spikes Tactical 5.56 Midlength Lightweight Forged 14.5in Upper Receiver w/Vortex Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- Spikes Tactical Upper 5.56 14.5in 16in OAL Midlength Lightweight LE w/9in SAR3 Rail w/ Vortex FH, STU5050-CQ9V , MPN: STU5050-CQ9V , UPC: 810083260891 , Code: 2A8-UFH-MLEFUR-STU5050-CQ9V
- Spikes Tactical Upper 5.56 14.5in 16in OAL Midlength Lightweight LE w/13.2in SAR3 Rail w/ Vortex FH, STU5050-CQ3V , MPN: STU5050-CQ3V , UPC: 810083260839 , Code: 2A8-UFH-MLEFUR-STU5050-CQ3V
Spikes Tactical 5.56 Midlength Lightweight Forged 14.5in Upper Receiver w/Vortex Flash Hider Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Spikes Tactical Upper 5.56 14.5in 16in OAL Midlength Lightweight LE w/Mid Length Handguards w/ Vortex FH, STU5050-MLS , MPN: STU5050-MLS , UPC: 815648023027 , Code: 2A8-UFH-MLEFUR-STU5050-MLS
- Spikes Tactical Upper 5.56 14.5in 16in OAL Midlength Lightweight LE w/ MOE Handguards w/ Vortex FH, STU5050-MLM , MPN: STU5050-MLM , UPC: 815648023010 , Code: 2A8-UFH-MLEFUR-STU5050-MLM
- Spikes Tactical Upper 5.56 14.5in 16in OAL Midlength Lightweight LE w/10in SAR3 Rail w/ Vortex FH, STU5050-S1S , MPN: STU5050-S1S , UPC: 815648023102 , Code: 2A8-UFH-MLEFUR-STU5050-S1S
- Spikes Tactical Upper 5.56 14.5in 16in OAL Midlength Lightweight LE w/9in BAR2 Rail w/ Vortex FH, STU5050-R9S , MPN: STU5050-R9S , UPC: 815648023096 , Code: 2A8-UFH-MLEFUR-STU5050-R9S
- Spikes Tactical Upper 5.56 14.5in 16in OAL Midlength Lightweight LE w/10in BAR2 Rail w/ Vortex FH, STU5050-R1S , MPN: STU5050-R1S , UPC: 815648023058 , Code: 2A8-UFH-MLEFUR-STU5050-R1S
- Spikes Tactical Upper 5.56 14.5in 16in OAL Midlength Lightweight LE w/12in BAR2 Rail w/ Vortex FH, STU5050-R2S , MPN: STU5050-R2S , UPC: 815648023072 , Code: 2A8-UFH-MLEFUR-STU5050-R2S
- Spikes Tactical Upper 5.56 14.5in 16in OAL Midlength Lightweight LE w/12in SAR3 Rail w/ Vortex FH, STU5050-S2S , MPN: STU5050-S2S , UPC: 815648023126 , Code: 2A8-UFH-MLEFUR-STU5050-S2S