Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Springfield Armory 1911-A1-Ultra-Compact Pistol, .45 ACP, 3.5 in barrel
The Springfield 1911-A1 series of pistols are faithful adaptations of the original 45 Auto Colt-Browning design. The Ultra Compact pistol is readily distinguished by its 3.5 inch barrel and short-grip frame.![]()
Specifications for Springfield Armory 1911-A1-Ultra-Compact Pistol, .45 ACP, 3.5 in barrel:
| Manufacturer: | Springfield Armory |
| Gun Make: | Springfield Armory |
| Gun Model: | Springfield Armory 1911A1 Ultra Compact |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 3.5 in |
| Material: | Checkered Diamond Wood |
| Sight Configuration: | Novak Tritium Night Sights |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Weight: | 32 oz |
| Length: | 7 in |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Muzzle Energy: | 311 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 780 ft/s |
Package Contents:
- Springfield Armory 1911-A1-Ultra-Compact Pistol, .45 ACP, 3.5 in barrel
Springfield Armory 1911-A1-Ultra-Compact Pistol, .45 ACP, 3.5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Springfield Armory 1911-A1-Ultra-Compact Pistol, .45 ACP, 3.5 in barrel, stainless steel frame, checkered diamond wood grip, recoil operated semi-automatic, single-action, Novak tritium night sights, 7 round magazine, SA1911A1UTACPT-FRRMPG , MPN: SA1911A1UTACPT-FRRMPG , Code: SG-FH1-FRROP1168-SA1911A1UTACPT-FRRMPG




































































































