Tap Tap to Zoom
Spypoint XcelStream 3MP HD Action Camera w/WIFI has been discontinued by Spypoint and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Digital Cameras, Action Cameras yourself to try and find the perfect replacement for you!
Spypoint Xcel Streamcomes with built-in Wi-Fi. This Spypoint Camera uses the Xcel Stream app, that allows live streaming.Spypoint's Xcel Stream is great at capturing super HD 1296p and Full HD 1080p footage.![]()
| Memory: | Requires a micro-SD / SDHC / SDXC (not included) up to 64 GB |
| Sound Recording: | Yes |
| Ports: | Micro-USB and micro-HDMI |
| Power: | 700 mAh Li-ion (rechargeable) internal battery |
| Dimensions: | 2.2" W X 2.2" H X 1.1" D |
| Color: | Black |
| Viewing screen: | 2" |
| Zoom: | No |
| Weight: | 2.5 oz (camera) & 3.2 oz (camera with housing) |
| Built-in speaker: | Yes |
| Video resolution: | 1080p / 1296p |
| FPS (NTSC/PAL): | 30 fps |
| Field of view: | 160° wide angle |
| Photo resolution: | 3 mp |
| Wi-Fi range: | up to 400 ft |