Tap Tap to Zoom
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for Spyderco Chaparral Lightweight 2.8in Folding Knife
Spyderco's unique Chaparral family of knives is named after a plant native to the Western U.S. that is known for its ability to regenerate after harsh weather conditions. Its resilient spirit inspires every member of the Chaparral series, which celebrates a diverse range of handle materials by incorporating them into the same, sleek prestige folder format. This remarkable expression of the Chaparral "breaks the mold" by showcasing an elite, high-performance blade crafted from CPM REX 121. Specifically formulated to offer the greatest wear resistance, attainable hardness, and red hardness available in a high speed steel, in knife blades this high-vanadium, cobalt-bearing tool steel offers exceptional sharpness and unparalleled edge retention. This knife's full-flat-ground, satin-finished blade is supported by a stout back lock mechanism and further showcased by peel-ply-textured G-10 scales in a distinctive burnt orange color. A deep-pocket wire clip completes its ambidextrous design by offering a choice of left- or right-side tip-up carry.![]()
Specifications for Spyderco Chaparral Lightweight 2.8in Folding Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 2.8 in |
| Closed Length: | 3.6 in |
| Blade Material: | CTS XHP |
| Overall Length: | 6.4 in |
| Blade Finish: | Satin |
| Lock Type: | Back Lock |
| Blade Grind: | Full-Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Hand: | Ambidextrous |
Package Contents:
- Spyderco Chaparral Lightweight 2.8in Folding Knife
Spyderco Chaparral Lightweight 2.8in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Chaparral Folding Knife, 2.8in, CTS XHP, Drop Point Blade, FRN Gray Handle, C152PGY , MPN: C152PGY , UPC: 716104012275 , Code: 9Q-KN-UI112A-C152PGY
- Spyderco Chaparral Folding Knife, 2.8in, CTS XHP, Serrated Leaf Blade, FRN Black Handle, C152SGY , MPN: C152SGY , UPC: 716104017355 , Code: 9Q-KN-UI112A-C152SGY
- Spyderco Chaparral Folding Knife, 2.8in, CTS XHP, Leaf Blade, Satin Finish, Red Fatcarbon Carbon Fiber, Red Handle, C152CFRDP , MPN: C152CFRDP , UPC: 716104003006 , Code: 9Q-KN-UI112A-C152CFRDP