Tap Tap to Zoom
Spyderco Delica 4 Lightweight HAP40 Plain Edge Folding Knife has been discontinued by Spyderco and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
This version of the popular Delica 4 has a non-reflective VG-10 blade that is coated with black titanium carbonitride and is flat saber-ground, has a strong tip and large 13mm opening hole. Added to the blade's spine is slip resistant jimping. Phosphor bronze washers smooth out the open/close action and the clip is upgraded to a four-way tip-up, tip-down, left- or right-handed clip. The fiberglass reinforced nylon handles come molded with Bi-Directional Texturing for preferred traction and improved ergonomics. Inside the handle dual skeletonized stainless steel liners make the knife stronger without adding weight and make an anchor for all external and internal components to attach through adding sturdiness and rigidity.![]()
| length overall: | 7.125" (181 mm) |
| blade length: | 2.875" (73 mm) |
| blade steel: | VG-10 |
| length closed: | 4.25" (108 mm) |
| cutting edge: | 2.563" (65 mm) |
| weight: | 2.5 oz (71 g) |
| blade thickness: | .093" (2.5 mm) |
| handle material: | FRN |