Tap Tap to Zoom
Code: 9Q-KN-NUO2A-716104000500
MPN: 716104000500
UPC: 716104000500
Spyderco's incredibly popular Sage Series is a remarkable collection of knives that express the same folding knife pattern with different lock mechanisms. Each model in the series pays tribute to the groundbreaking designer who invented or popularized that particular lock. The Sage 6 recognizes custom knifemaker Kevin Smock's Button-Release Compression Lock - a novel variation of Spyderco's original mechanism. This elite version of the Sage 6 supercharges the design with a blade crafted from CPM REX 121 - a high-vanadium, cobalt-bearing tool steel specifically formulated to offer exceptional sharpness and unequalled edge retention. To further distinguish this knife, its handle features distinctive burnt-orange-colored peel-ply-textured G-10 scales. A reversible deep-pocket wire clip completes the package, providing a choice of left- or right-side tip-up carry.![]()
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4.17 in |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.13 in |
| Blade Shape: | Leaf |
| Handle Material: | Carbon Fiber/G-10 Laminate |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 3 mm |
| Lock Type: | Compression |
| Blade Grind: | Full-Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 3.1 oz |
| Hand: | Ambidextrous |