Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Spyderco Jumpmaster FRN Handle H-1 Serrated Fixed Blade Knife - 9.3in OAL has been discontinued by Spyderco and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Fixed Blade Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Spyderco Jumpmaster FRN Handle H-1 Serrated Fixed Blade Knife - 9.3in OAL
Designed with help from Colonel Bryan Hernandez of the U.S. Army's 82nd Airborne, the SpyderCo Jumpmaster H-1 Rustproof Salt Series Fixed Blade Knife FB24SBK has been designed to be the perfect knife for Jumpmasters. This Tactical Knife from the expert product specialists at Spyderco, is made for the Jumpmaster that requires a reliable knife and quick cutting blade, for cases in which a jumper needs to be cut free. The Spyder Co. H-1 Jump-Master Tactical Knife is made with a hollow ground H1 blade that is completely rustproof. The blade on this Spyderco Knife comes fully serrated to quickly cut through ropes, lines, webbing or fabric. To keep the SpyderCo Jumpmaster Fixed Blade Serrated Tactical Knife firmly in hand yet light and easily maneuverable, the handle is made of fiberglass reinforced nylon (FRN) that is Bi-Directionally Textured for a secure grip and skeletonized to reduce weight.![]()
Specifications for SpyderCo Jump-Master Knife - Fixed Blade, Full Tang, H1:
| OAL: | 9.3 |
| Hole Diameter: | .25in |
| Blade Length: | 4.5in |
| Cutting Edge: | 4.25in |
| Blade Thickness: | .125in |
| Blade Steel: | H-1 |
| Weight: | 5.37oz |
| Handle Material: | FRN w/ Bi-Directional Texturing |
| Laterality: | Right/Left |
| Jimping: | Spine |
| Lanyard Hole: | Yes |
| Blade Grind: | Hollow-Grind |
| Sheath: | Injection Molded Polymer w/ Multi-Position Nylon Straps |
Features of Spyder Co Fixed Blade Salt Series Jumpmaster Tactical Knife:
- Designed by Colonel Bryan Hernandez
- Rustproof Hollow Ground H1 Blade
- Fully Serrated
- FRN Handle is Bi-Directionally Textured
- Injection Molded Polymer Sheath
- Skeletonized Tang
Package Contents:
- SpyderCo Jumpmaster H-1 Rustproof Fixed Blade Knife FB24SBK
- Injection Molded Polymer Sheath
- Multi-Position Nylon Straps
- G-Clip
Related Products to Spyderco Jumpmaster FRN Handle H-1 Serrated Fixed Blade Knife - 9.3in OAL
Spyderco Jumpmaster FRN Handle H-1 Serrated Fixed Blade Knife - 9.3in OAL Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Spyderco Jumpmaster Black FRN Handle, Serrated Fixed Blade Knife FB24SBK , MPN: FB24SBK , UPC: 716104650347 , Code: 9Q-KN1-FB24SBK


























































