Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Blade Length:
- 4 in
- Blade Material:
- CPM S30V
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Wharncliffe
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Satin
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Coarse Black
Code: 9Q-KN-YJK1-C253GP
MPN: C253GP
UPC: 716104014484
Product Info for Spyderco YoJumbo 4in Folding Knife
Since its introduction in 2011, Michael Janichs Yojimbo 2 design has earned a respected place in Spydercos product line and legions of devoted followers worldwide. The YoJumbo builds on that success, scaling the design up by over 20 percent and refining its ergonomics to accommodate a wider range of hand sizes. Its formidable four-inch (102mm) Wharncliffe blade is hollow ground for superior edge geometry and features a fully accessible Trademark Round Hole for swift, ambidextrous, one-handed opening. The handles open-backed construction and nested, skeletonized stainless steel liners keep weight to a minimum, while its coarse-textured G-10 scales promote a positive, non-slip grip. A high-strength Compression Lock and four-position pocket clip complete the package, making the YoJumbo a truly formidable cutting tool optimized for personal-defense carry.![]()
Specifications for Spyderco YoJumbo 4in Folding Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 4 in |
| Closed Length: | 5.37 in |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Designer: | Michael Janich |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 9.26 in |
| Blade Shape: | Wharncliffe |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.145 in |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Blade Grind: | Hollow |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Coarse Black |
| Weight: | 5.1 oz |
Package Contents:
- Spyderco YoJumbo 4in Folding Knife
Spyderco YoJumbo 4in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco YoJumbo Folding Knife, 4in, CPM S30V Steel, Wharncliffe Blade, G10 Handle, C253GP , MPN: C253GP , UPC: 716104014484 , Code: 9Q-KN-YJK1-C253GP