Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Star SI Pistol, .32 ACP, 4in barrel
The S series are compact, all steel pocket pistols chambered in .380 or .32 ACP. They are scaled down versions of the full-sized Star pistols, complete with a short-recoil locked-breech.![]()
Specifications for Star SI Pistol, .32 ACP, 4in barrel:
| Manufacturer: | Star |
| Gun Make: | Star Firearms |
| Gun Model: | Star Model SI |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .32 ACP |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Plastic |
| Sight Configuration: | Fixed blade and notch |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 9 Round |
| Production Year: | 1941 - 1965 |
| Weight: | 22 oz |
| Height: | 4.75 in |
| Length: | 6.5 in |
| Housing/Frame Material: | Steel |
| Muzzle Energy: | 129 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 905 ft/s |
Package Contents:
- Star SI Pistol, .32 ACP, 4in barrel
Star SI Pistol, .32 ACP, 4in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Star SI Pistol, .32 ACP, 4in barrel, steel frame, plastic grip, recoil operated semi-automatic, fixed blade and notch, 9 round magazine, STAR-SI-.32 ACP-4-1-FRRMPG , MPN: STAR-SI-.32 ACP-4-1-FRRMPG , Code: 5U3-FH1-OP1167-STAR-SI-32-ACP-4-1-FRRMPG





































































