Stellarvue SV110ED-A Binoviewer Ready 110mm Telescope SV-110ED-BV has been discontinued by Stellarvue and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Telescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Stellarvue SV110ED-A Binoviewer Ready 110mm Telescope SV-110ED-BV
Stellarvue Binoviewer Ready 110mm Telescope SV110EDBV is the 110mm version of the Stellarvue SV102ED 102mm Telescope with the same design and focal ratio. The Stellarvue 110ED-BV telescope uses a special color-matched coating filter that eliminates most of the bad colors seen in photographs and drastically improves colors in bright objects. With the incorrect color reduced youll be able to see the night sky better as well as take accurate photographs. With 110m ED Doublet Telescopes there has been inaccurate color reproduction, the 110mm Binoviewer Telescope has fixed it with special color correcting lens coating. With the addition of the Stellarvue Binoviewers youll get a wider field of view as well as a brighter image. For a complete selection of Stellarvue telescopes, please visit our Stellarvue Telescopes and Accessories page. For more brand name Telescopes please visit our Telescopes store section. To see our complete line of refracting telesscopes and reflecting telescopes visit our Telescopes page.
Available Colors For Stellarvue 110mm ED Telescope
- SV-110ED-BV: Stellarvue Binoviewer Ready 110mm Telescope ED
Specifications for Stellarvue Binoviewer Ready 110mm Telescope ED:
| Aperture: | 110 mm |
| Focuser: | 2" (BV) or 3" (BV-A) dual speed, photo-ready focuser with 2" and 1.25" compression ring adapters |
| F Ratio: | f-7 |
| Minimum Tube Length: | 20.75" |
| Tube Diameter (Approx.): | approximately 4 1/2" |
| Dewshield Diameter: | about 5 1/2" in diameter |
| Retracting Dewshield?: | yes |
| Weight of Telescope Only: | under 10 pounds |
| Color Correction: | color matched spurious color reduction filter |
| Airline Carry On?: | yes |
Features of Stellarvue Binoviewer Ready Telescope ED:
- 110 mm f-7 ED with color matched spurious color reduction filter
- Dual cnc mounting rings with five holes top and bottom
- Our highly rated two inch dual speed, photo-ready focuser with 2" and 1.25" compression ring adapters.
- Multi-reticle finderscope with base
- Color matched chroma reduction filter minimizes false color and increases contrast
Package Contents:
- Stellarvue Binoviewer Ready 110mm Telescope ED SV 110EDBV
- Warranty
Related Products to Stellarvue SV110ED-A Binoviewer Ready 110mm Telescope SV-110ED-BV
Stellarvue SV110ED-A Binoviewer Ready 110mm Telescope SV-110ED-BV Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Stellarvue Binoviewer Ready 110mm Telescope ED , MPN: SV-110ED-BV , Code: LS-TS-110ASTRO-SV-110ED-BV