Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Streamlight Glock 43X/48 MOS TLR-6 Tactical LED Weapon Light
The ultra-compact TLR-6 weapon light with bright white light and integrated red aiming laser features tool-less battery replacement without removal from the weapon or the need to re-sight the laser. Securely attaches to the trigger guard on hand guns. Designed for use with Glock 43X MOS, 48 MOS, 43X Rail, and 48 Rail subcompact handguns.![]()
Specifications for Streamlight Glock 43X/48 MOS TLR-6 Tactical LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 100 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR1/3N |
| Beam Color: | Red |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Glock 48 MOS, Glock 43X |
| Beam Distance: | 89 m |
| Length: | 2.2 in |
| Weight: | 1.12 oz |
| Gun Make: | Glock |
| Battery Life: | Up to 11 Hours |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Finish: | Black |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | Standard |
| Additional Features: | Ambidextrous |
| Gun Type: | Pistol |
| Fabric/Material: | Polymer |
Features of Streamlight Glock 43X/48 MOS TLR-6 Tactical LED Weapon Light:
- Ultra lightweight and compact;
- Ambidextrous operation;
- Batteries can be replaced while light remains mounted on gun;
- No need to resight laser after battery change;
- Windage and Elevation adjustment screws mounted in bushings for long life and dependable zero retention of laser;
- 1m impact resistance tested;
- Serialized for positive identification
Package Contents:
- Streamlight Glock 43X/48 MOS TLR-6 Tactical LED Weapon Light
- (x2) CR 1/3N lithium batteries
Streamlight Glock 43X/48 MOS TLR-6 Tactical LED Weapon Light Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, Streamlight TLR-6 Tactical LED Weapon Light for Glock 43x/48, CR1/3N, 100 Lumens, Black, 69286 , MPN: 69286-EDEMO , Code: SQ-FLW-69286-EDEMO-RE-A
- Streamlight TLR-6 Tactical LED Weapon Light for Glock 43x/48, CR1/3N, 100 Lumens, Black, 69286 , MPN: 69286 , UPC: 080926692862 , Code: SQ-FLW-69286-EE
Streamlight Glock 43X/48 MOS TLR-6 Tactical LED Weapon Light Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Streamlight TLR-6 Tactical LED Weapon Light for Glock 43x/48, CR1/3N, 100 Lumens, Black, 69286 , MPN: 69286-EDEMO , Code: SQ-FLW-69286-EDEMO-RE-C
- USED, Streamlight TLR-6 Tactical LED Weapon Light for Glock 43x/48, CR1/3N, 100 Lumens, Black, 69286 , MPN: 69286-EDEMO , Code: SQ-FLW-69286-EE-EDEMO-RE-A
- USED Streamlight TLR-6 Tactical LED Weapon Light for Glock 43x/48, CR1/3N, 100 Lumens, Black, 69286, EDEMO2, Used, Condition Fair, Missing Item , MPN: 69286-EDEMO2 , Code: SQ-FLW-69286-EE-EDEMO-MI-D
