Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-6 Tactical LED Weapon Light for Glock 43x/48, CR1/3N, 100 Lumens, Black, 69286
The Streamlight TLR-6 Tactical LED Weapon Light for Glock 43x/48, CR1/3N, 100 Lumens, Black, 69286 Light Output: 100 lumens, Bulb Type: LED, Battery Type: CR1/3N, Beam Color: Red, Color: Black, Gun Model: Glock 43X, Glock 48 MOS, Beam Distance: 89 m, Length: 2.2 in, Weight: 1.12 oz, Gun Make: Glock, Battery Life: Up to 11 Hours, Weather Resistance: Impact Resistant, Finish: Black, Battery Quantity: 2, Included Accessories: Standard, Additional Features: Ambidextrous, Condition: New, Gun Type: Pistol, Fabric/Material: Polymer. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts Up to 47% Off! Please also check out more options for Streamlight Glock 43X/48 MOS TLR-6 Tactical LED Weapon Light.
Purchase your new Streamlight TLR-6 Tactical LED Weapon Light for Glock 43x/48, CR1/3N, 100 Lumens, Black, 69286 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The ultra-compact TLR-6 weapon light with bright white light and integrated red aiming laser features tool-less battery replacement without removal from the weapon or the need to re-sight the laser. Securely attaches to the trigger guard on hand guns. Designed for use with Glock 43X MOS, 48 MOS, 43X Rail, and 48 Rail subcompact handguns.
Features/Specifications:
Available with or without a red aiming laser, Securely attaches to a variety of subcompact handguns - Glock, Sig Sauer, M&P Shield Kimber, and more., Runs 1 hour (LED only or LED/laser combo); 11 hours (laser only), Push-button switch on both sides for easy operation for right or left-handed shooters, Batteries can be replaced while light remains mounted on gun; no need to re-sight laser after battery change, Uses two CR1/3N lithium batteries (included)
Included Accessories:
Packed with
Features of Streamlight Glock 43X/48 MOS TLR-6 Tactical LED Weapon Light:
- Ultra lightweight and compact;
- Ambidextrous operation;
- Batteries can be replaced while light remains mounted on gun;
- No need to resight laser after battery change;
- Windage and Elevation adjustment screws mounted in bushings for long life and dependable zero retention of laser;
- 1m impact resistance tested;
- Serialized for positive identification
Package Contents:
- Streamlight Glock 43X/48 MOS TLR-6 Tactical LED Weapon Light
- (x2) CR 1/3N lithium batteries
Specifications for Streamlight TLR-6 Tactical LED Weapon Light for Glock 43x/48, CR1/3N, 100 Lumens, Black, 69286
| Light Output | 100 lumens |
| Bulb Type | LED |
| Battery Type | CR1/3N |
| Beam Color | Red |
| Color | Black |
| Gun Model | Glock 43X, Glock 48 MOS |
| Beam Distance | 89 m |
| Length | 2.2 in |
| Weight | 1.12 oz |
| Gun Make | Glock |
| Battery Life | Up to 11 Hours |
| Weather Resistance | Impact Resistant |
| Finish | Black |
| Battery Quantity | 2 |
| Included Accessories | Standard |
| Additional Features | Ambidextrous |
| Condition | New |
| Gun Type | Pistol |
| Fabric/Material | Polymer |
