Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Streamlight Wedge Lithium Polymer 1000 Lumens LED Flashlight
Tired of bulky EDC flashlights that take up most of your pocket or need a belt holster? The Wedge LED Flashlights from Streamlight are compact and streamlined without compromising performance. The lithium ion polymer battery charges from flat to full in 3 hours with the USB-C port. The Streamlight Wedge has 2 modes: "Constant" and "THRO" (Temporarily Heightened Regulated Output). Constant gives a 300-lumen, 69-meter beam with a 3-hour constant runtime. The THRO mode is 1,000 lumens reaching out to 110 meters in a 35-second burst. The rotatable thumb switch allows easy one-handed operation and features a battery level indicator. The pocket clip is reversible for left- or right-handed carry. The Wedge performance design makes this Streamlight EDC flashlight perfect for anyone looking for a sleek and clean flashlight.![]()
Specifications for Streamlight Wedge Lithium Polymer 1000 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Everyday |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 3 hours |
| Charger Type: | USB-C |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 110 m |
| Bezel Diameter: | 0.6 in |
| Bezel Type: | Standard |
| Lens Material: | Acrylic |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 5.46 in |
| Width: | 0.6 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 3.3 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Type: | Lithium Polymer |
| Run Time: | 3 Hours |
Package Contents:
- Streamlight Wedge Lithium Polymer 1000 Lumens LED Flashlight
- USB-C Cord
- Lanyard
Streamlight Wedge Lithium Polymer 1000 Lumens LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight Wedge Carry Flashlight, Lithium polymer, White, 1000 Lumens, Purple, 88818 , MPN: 88818 , UPC: 080926888180 , Code: SQ-FL-GVBTS-88818
- Streamlight Wedge Carry Flashlight, Lithium polymer, White, 1000 Lumens, Blue, 88817 , MPN: 88817 , UPC: 080926888173 , Code: SQ-FL-GVBTS-88817
- Streamlight Wedge Lithium Polymer 1000 Lumens LED Flashlight, Red, 88814 , MPN: 88814 , UPC: 080926888142 , Code: SQ-FL-GVBTS-88814
- Streamlight Wedge Rechargeable 1000 Lumens LED Flashlight with USB-C Cord, Lanyard, Lime, 88821 , MPN: 88821 , UPC: 80926888210 , Code: SQ-FL-GVBTS-88821
- Streamlight Wedge LED Flashlight, Lithium ION, 300 Lumens, Coyote, USB-C, 88811 , MPN: 88811 , UPC: 080926888111 , Code: SQ-FL-GVBTS-88811
- Streamlight Wedge LED Flashlight, Lithium ION, 300 Lumens, Black, USB-C, 88810 , MPN: 88810 , UPC: 080926888104 , Code: SQ-FL-GVBTS-88810
- Streamlight Wedge Rechargeable 1000 Lumens LED Flashlight with USB-C Cord, Lanyard, Orange, 88820 , MPN: 88820 , UPC: 80926888203 , Code: SQ-FL-GVBTS-88820
Streamlight Wedge Lithium Polymer 1000 Lumens LED Flashlight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Streamlight Wedge LED Flashlight, Lithium ION, 300 Lumens, Black, USB-C, 88810 , MPN: 88810-DEMO , Code: SQ-FL-GVBTS-88810-DEMO
- Streamlight OPMOD Wedge LED Flashlight, Lithium Ion, 300 Lumens, Coyote , MPN: 88811OPMOD-KIT2023 , Code: SQ-FL-GVBTS-88811OPMOD-KIT2023
- Streamlight OPMOD Wedge LED Flashlight, Lithium Ion, 300 Lumens, Black , MPN: 88810OPMOD-KIT2023 , Code: SQ-FL-GVBTS-88810OPMOD-KIT2023
