Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Light Output:
- 60 lumens, 625 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-88059-EE
MPN: 88059
UPC: 080926880597
Product Info for Streamlight ProTac Rail Mount 2 Long Gun Light
The Streamlight ProTac Rail Mount 2 Fixed-Mount Long Gun Light features a weapon-mounted long gun light with 625 lumen (on high). These Rifle Weapon Lights from the innovators at Streamlight feature professional grade lighting capabilities for jobs big or small. Take the worry out of seeing with the Streamlight 88059 Pro Tac Rail Mount strobe mode for signaling. The Streamlight ProTac Rail Mount uses either a remote switch with momentary/constant on operation or a standard push-button tail switch.![]()
Specifications for Streamlight ProTac Rail Mount 2 Long Gun Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 60 lumens, 625 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 89 m, 297 m |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 5 oz |
| Battery Life: | 1.5 - 21 hours |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Height: | 1.5 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Operating Temperature: | -40 - 120 Fahrenheit |
| Width: | 1.2 in |
Features of Streamlight ProTac Rail Mount 2 Fixed-Mount Long Gun Light:
- C4 LED technology for extreme brightness
- Momentary/steady On-Off switch
- One handed snap-on & tighten interface keeps hands away from muzzle when attaching/detaching
- Securely fits a broad range of weapons
- Mounts directly to guns with MIL-STD-1913 (Picatinny) rails
- Extensively live-fire tested, impact resistant construction
- IPX7 rated with the Standard button switch installed; waterproof to 1 meter for 30 minutes
- IPX4 rated with the Remote Pressure Switch installed
Package Contents:
- Streamlight ProTac Rail Mount 2 Fixed-Mount Long Gun Light
Streamlight ProTac Rail Mount 2 Long Gun Light Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight ProTac Rail Mount LED Long Gun Light, CR123A, 60 Lumens, Black, 88059 , MPN: 88059 , UPC: 080926880597 , Code: SQ-FLW-88059-EE
Streamlight ProTac Rail Mount 2 Long Gun Light Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Streamlight ProTac Rail Mount LED Long Gun Light, CR123A, 60 Lumens, Black, 88059 , MPN: 88059-EDEMO , Code: SQ-FLW-88059-EDEMO-RE-C
- USED, Streamlight ProTac Rail Mount LED Long Gun Light, CR123A, 60 Lumens, Black, 88059 , MPN: 88059-EDEMO , Code: SQ-FLW-88059-EDEMO-IN-C
- DEMO, Streamlight ProTac Rail Mount LED Long Gun Light, CR123A, 60 Lumens, Black, 88059 , MPN: 88059-DEMO , Code: SQ-FLW-88059-DEMO
- USED Streamlight ProTac Rail Mount LED Long Gun Light, CR123A, 60 Lumens, Black, 88059, EDEMO4, Used, Condition Fair , MPN: 88059-EDEMO4 , Code: SQ-FLW-88059-EE-EDEMO4
- USED Streamlight ProTac Rail Mount LED Long Gun Light, CR123A, 60 Lumens, Black, 88059, EDEMO1, Condition Parts Only/Salvage, Defective , MPN: 88059-EDEMO1 , Code: SQ-FLW-88059-EDEMO-DF-F
- USED, Streamlight ProTac Rail Mount LED Long Gun Light, CR123A, 60 Lumens, Black, 88059 , MPN: 88059-EDEMO , Code: SQ-FLW-88059-EDEMO-RE-B
