Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Show with deals only:
Buy Together and Save
Product Info for Streamlight Sidewinder Stalk LED Tactical Helmet Light System w/Flexible Stalk
Designed to minimize the number of illuminators and beacons an operator must carry, the low-profile Sidewinder Stalk provides ultimate maneuverability. Put light where you need it with multiple mounting options and a flexible stalk to aim the beam. Multi-fuel capability allows it to accept more than one battery type. Features visible white, multi-colored and IR LEDs.![]()
Specifications for Streamlight Sidewinder Stalk LED Tactical Helmet Light System w/Flexible Stalk:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Fabric/Material: | High Impact Polymer |
| Width: | 0.86 in |
| Height: | 1.75 in |
| Depth/Thickness: | 1.81 in |
| Weight: | 3.2 oz |
| Condition: | New |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Battery Quantity: | 2 |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Charger Type: | Battery |
| Lens Finish: | Scratch Resistant Coating |
| Length: | 5.51 in |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Battery Type: | CR123A, AA, Lithium Metal |
| Beam Distance: | 28 m |
| Application: | Military |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Bulb Type: | LED |
| Flashlight Application: | Duty |
| Battery Life: | 5.5 hours |
| Quantity: | 1 |
| Light Output: | 76 lumens |
| Beam Color: | Multicolor |
Features of Streamlight Sidewinder Stalk LED Tactical Helmet Light System w/Flexible Stalk
- Features white, IR, red, blue, and green LEDs all located in the head mounted on a flexible stalk each with low, medium, high, and strobe modes along with an additional IR/IFF beacon;
- White LED output at 100 percent:
- High CR123A: 76 lumens; 28m beam; runs 5.6 hours
- High AA: 57 lumens; 23m beam; runs 6 hours (AA lithium) // 3.8 hours (AA alkaline);
- Durable clip attaches to helmet or MOLLE/Arc Rail Mount and Assembly/E-Mount vest providing flexibility in hands-free lighting;
- Features push-button power switch and pull-to-turn rotary selector knob designed to prevent accidental mode changes and allow for selection of LED color;
- Identification Friend or Foe IFF strobe activated by a three-position switch with a center Off position and two On positions;
- IP67-rated; dust-tight and waterproof to 1 meter for 30 minutes. O-Ring and gasket sealed openings. Meets MIL-STD-810H, Method 512.6;
- 3-meter impact resistance tested;
Package Contents:
- Streamlight Sidewinder Stalk LED Tactical Helmet Light System
- Flexible Stalk
- Sidewinder Stalk Tactical Flashlight
- 1 CR123A Lithium Battery
- 1 AA Alkaline Battery
Streamlight Sidewinder Stalk LED Tactical Helmet Light System w/Flexible Stalk Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight Sidewinder Stalk LED Tactical Helmet Light System w/Flexible Stalk, AA Alkaline/AA Lithium/CR123A Lithium Battery, White/IR/ Red/Blue/Green, 57/76 Lumens, Coyote/Black, 14306 , MPN: 14306 , UPC: 080926143067 , Code: SQ-FS-STRE-SD1430-14306
- Streamlight Sidewinder Stalk LED Tactical Helmet Light System w/Flexible Stalk, AA Alkaline/AA Lithium/CR123A Lithium Battery, White/IR/ Red/Blue/Green, 57/76 Lumens, E-Mount, Coyote/Black, 14308 , MPN: 14308 , UPC: 080926143081 , Code: SQ-FS-STRE-SD1430-14308
- Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14300 , MPN: 14300 , UPC: 080926143005 , Code: SQ-FS-STRE-SD1430-14300
- Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip & Arc Rail Mount, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Black, Mailer Package, 14311 , MPN: 14311 , UPC: 080926143111 , Code: SQ-FS-STRE-SD1430-14311
- Streamlight Sidewinder Stalk LED Tactical Helmet Light System w/Flexible Stalk, AA Alkaline/CR123A Lithium Battery, White, 57/76 Lumens, Arc Rail Mount/Assembly, Coyote/Black, 14307 , MPN: 14307 , UPC: 080926143074 , Code: SQ-FS-STRE-SD1430-14307
- Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Black, Mailer Package, 14310 , MPN: 14310 , UPC: 080926143104 , Code: SQ-FS-STRE-SD1430-14310
Streamlight Sidewinder Stalk LED Tactical Helmet Light System w/Flexible Stalk Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14300, EDEMO1, Condition Like New, Inspect and Rebox , MPN: 14300-EDEMO1 , Code: SQ-FS-STRE-SD1430-14300-EDEMO-RE-A
