Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14300
The Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14300 Color: Coyote, Fabric/Material: High Impact Polymer, Width: 0.86 in, Height: 1.75 in, Depth/Thickness: 1.81 in, Weight: 3.2 oz, Included Accessories: Helmet Clip, Condition: New, Application: Military, Battery Life: 5.5 hours, Battery Quantity: 2, Battery Type: AA, CR123A, Lithium Metal, Beam Color: Multicolor, Beam Distance: 28 m, Bulb Type: LED, Charger Type: Battery, Flashlight Application: Duty, Length: 5.51 in, Lens Finish: Scratch Resistant Coating, Lens Material: Polycarbonate, Light Output: 76 lumens, Package Type: Mailer, Quantity: 1, Water Resistance Level: IP67, Water Resistant Mark: 1 m, Weather Resistance: Dustproof. is here at OpticsPlanet with fantastic deals Up to 47% Off! Please also check out more options for Streamlight Sidewinder Stalk LED Tactical Helmet Light System w/Flexible Stalk.
Purchase your new Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14300 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Sidewinder Stalk military helmet lighting system puts the light where you need it with multiple mounting options and a flexible stalk to aim the beam. Features white, multi-colored and IR LEDs along with an IR/IFF beacon. Attaches to helmets or gear. Designed to minimize the number of illuminators and beacons an operator must carry, the low-profile Sidewinder Stalk provides ultimate maneuverability.
Features:
Features white, IR, red, blue and green LEDs - all located in the head mounted on a flexible stalk - each with low, medium, high and strobe modes along with an additional IR/IFF beacon
White LED output at 100%: High CR123A: 76 lumens; 28m beam; runs 5.6 hours; High AA: 57 lumens; 23m beam; runs 6 hours (AA lithium)/3.8 hours (AA alkaline)
Durable clip attaches to helmet or MOLLE vest providing flexibility in hands-free lighting
Features push-button power switch and pull-to-turn rotary selector knob designed to prevent accidental mode changes and allow selection of LED color
Powers on at low output and progresses to high intensity in three discrete steps
Identification, Friend or Foe (IFF) strobe activated by a three-position switch with a center Off position and two On positions
IP67 rated: Dust-tight and waterproof to 1m for 30 minutes. O-Ring and gasket sealed openings. Meets MIL-STD-810H, Method 512.6
3-meter impact resistance tested
Included Accessories:
Helmet Clip
CR123A Lithium Battery
AA Alkaline Battery
Features of Streamlight Sidewinder Stalk LED Tactical Helmet Light System w/Flexible Stalk
- Features white, IR, red, blue, and green LEDs all located in the head mounted on a flexible stalk each with low, medium, high, and strobe modes along with an additional IR/IFF beacon;
- White LED output at 100 percent:
- High CR123A: 76 lumens; 28m beam; runs 5.6 hours
- High AA: 57 lumens; 23m beam; runs 6 hours (AA lithium) // 3.8 hours (AA alkaline);
- Durable clip attaches to helmet or MOLLE/Arc Rail Mount and Assembly/E-Mount vest providing flexibility in hands-free lighting;
- Features push-button power switch and pull-to-turn rotary selector knob designed to prevent accidental mode changes and allow for selection of LED color;
- Identification Friend or Foe IFF strobe activated by a three-position switch with a center Off position and two On positions;
- IP67-rated; dust-tight and waterproof to 1 meter for 30 minutes. O-Ring and gasket sealed openings. Meets MIL-STD-810H, Method 512.6;
- 3-meter impact resistance tested;
Package Contents:
- Streamlight Sidewinder Stalk LED Tactical Helmet Light System
- Flexible Stalk
- Sidewinder Stalk Tactical Flashlight
- 1 CR123A Lithium Battery
- 1 AA Alkaline Battery
Specifications for Streamlight Sidewinder Stalk LED Flashlight w/Helmet Clip, CR123A & AA, Multicolor, 76 Lumens, Coyote, 14300
| Color | Coyote |
| Fabric/Material | High Impact Polymer |
| Width | 0.86 in |
| Height | 1.75 in |
| Depth/Thickness | 1.81 in |
| Weight | 3.2 oz |
| Included Accessories | Helmet Clip |
| Condition | New |
| Application | Military |
| Battery Life | 5.5 hours |
| Battery Quantity | 2 |
| Battery Type | AA, CR123A, Lithium Metal |
| Beam Color | Multicolor |
| Beam Distance | 28 m |
| Bulb Type | LED |
| Charger Type | Battery |
| Flashlight Application | Duty |
| Length | 5.51 in |
| Lens Finish | Scratch Resistant Coating |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Light Output | 76 lumens |
| Package Type | Mailer |
| Quantity | 1 |
| Water Resistance Level | IP67 |
| Water Resistant Mark | 1 m |
| Weather Resistance | Dustproof |
