Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Streamlight WayPoint Spotlight w/ 12V DC Power Cord
Make your way through the darkest nights and ensure that you don't miss a thing when you're equipped with the Streamlight WayPoint Polycarbonate Spotlight. Featuring a comfortable pistol-style grip, these Spotlights crafted by the experts at Streamlight have an accessible user interface consisting of an on/off trigger switch and a rotary switch to set output. LED Solid-State power regulation ensures that the Streamlight WayPoint Alkaline Spotlight has consistent output throughout the battery life. With an integrated stand for hands-free lighting, you have a powerful spotlight wherever you go when you bring along the Streamlight WayPoint Pistol Grip Spotlight.![]()
Specifications for Streamlight WayPoint Spotlight w/ 12V DC Power Cord:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Light Output: | 40 - 550 lumens |
| Beam Distance: | 178 - 625 m |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | C |
| Battery Quantity: | 4 |
| Length: | 6.75 in |
| Weight: | 1.8 lb |
| Included Accessories: | Wrist Lanyard, DC Power Cord, Mounting Bracket |
| Condition: | New |
| Quantity: | 1 |
| Charger Type: | 12V DC Charger |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Beam Color: | White |
| Battery Life: | 10 - 82 hours |
| Overall Length: | 6.88 in |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
Features of Streamlight WayPoint Spotlight w/ 12V DC Power Cord
- Limited Lifetime Warranty
- High impact polycarbonate housing with polycarbonate lens
- O-ring sealed
- C4 LED shock-proof bulb with a 50,000 hour lifetime
- Unlimited runtime when used with the 12V DC power cord
- Emergency signal runs 82 hours
- High output for a super-bright, far-reaching, piercing spotlight
- Low for when a less intense beam is needed and to conserve battery power
- Deep-dish parabolic reflector produces a long range targeting beam with optimum peripheral illumination. Optimized electronics provides regulated intensity
- Trigger style on/off switch and secondary rotary switch selects output mode
- LED Solid-State power regulation provides maximum light output throughout battery life.
- IPX4; water resistant/1 meter impact resistance tested
- Integrated stand for hands-free scene lighting; removable lanyard
- Operates using battery or 12V DC power cord
Package Contents:
- Streamlight WayPoint Spotlight w/ 12V DC Power Cord
Streamlight WayPoint Spotlight w/ 12V DC Power Cord Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight Waypoint Pistol Grip Spotlight, C Alkaline Battery/12V DC Power Cord, 550 Lumens, Yellow, Box Pack, 44900 , MPN: 44900 , UPC: 080926449008 , Code: SQ-FLS-WAY-POINT-1-44900-BOX
- Streamlight Waypoint Pistol Grip Spotlight, C Alkaline Battery/12V DC Power Cord, 550 Lumens, Black, Box Pack, 44902 , MPN: 44902 , UPC: 080926449022 , Code: SQ-FLS-WAY-POINT-1-44902
- Streamlight Waypoint Pistol Grip Spotlight, C Alkaline Battery/12V DC Power Cord, 550 Lumens, Black, Blister Pack 44905 , MPN: 44905 , UPC: 080926449053 , Code: SQ-FLS-WAY-POINT-1-44905
- Streamlight Waypoint Pistol Grip Spotlight, C Alkaline Battery/12V DC Power Cord, 550 Lumens, Yellow, Blister Pack 44904 , MPN: 44904 , UPC: 080926449046 , Code: SQ-FLS-WAY-POINT-1-44904-CLAM
Streamlight WayPoint Spotlight w/ 12V DC Power Cord Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Streamlight Waypoint Pistol Grip Spotlight, C Alkaline Battery/12V DC Power Cord, 550 Lumens, Black, Blister Pack 44905, EDEMO3, Condition Like New, Inspect and Rebox , MPN: 44905-EDEMO3 , Code: SQ-FLS-WAY-POINT-1-44905-EDEMO-RE-A
- DEMO, Streamlight Waypoint Pistol Grip Spotlight, C Alkaline Battery/12V DC Power Cord, 550 Lumens, Black, Box Pack, 44902 , MPN: 44902-DEMO , Code: SQ-FLS-WAY-POINT-1-44902-DEMO
