Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light
Illuminate low-light environments while in the field by mounting this SureFire M340V Mini Scout Light Pro IR 250 Lumen Compact LED/IR Weapon Light. These Rifle Weapon Lights from SureFire are built with virtually-indestructible infrared (IR) and white LEDs, and you can easily switch between the two modes to project a bright visible beam or project an IR beam for enhanced illumination with your night vision devices. This SureFire 3-Volt Mini Scout Light Pro w/ Z68 Tailcap features a TIR lens that shapes the beam for optimal performance in medium to long-range engagements. Improve your vision with or without night vision devices by mounting the SureFire Mini Scout Light Pro Infrared onto your MIL-STD-1913 or M-LOK rail system.![]()
Specifications for SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 250 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Laser Output: | 100 mW |
| Beam Color: | IR, White |
| Wavelength: | 860 nm |
| Gun Model: | Universal |
| Diameter: | 1.06 in |
| Length: | 4.1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Bezel Diameter: | 1.06 in |
| Battery Life: | 1.5 - 6 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | M-LOK |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light
- Virtually indestructible IR and white LEDs are regulated to maximize light output and runtime
- New Low-Profile Mount allows optimum light positioning; ideal for use with other rail-mounted accessories
- On-the-fly switching between white-light and IR mode no IR filter required
- TIR lens shapes versatile beam with enough reach and surround light for medium- to longer-range operations
- Mil-Spec hard-anodized aluminum body, tempered window and O-ring seals make light rugged, durable, and combat ready
- Activation via Z68 momentary/constant-on pushbutton switching with protective shroud
Package Contents:
- SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light
SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light Orderable Models
List of Orderable Models
- SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light, Black, M340V-BK-PRO , MPN: M340V-BK-PRO , UPC: 084871329248 , Code: FS-FLW-SL2-M340V-BK-PRO
- SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light, Tan, M340V-TN-PRO , MPN: M340V-TN-PRO , UPC: 084871329255 , Code: FS-FLW-SL2-M340V-TN-PRO
SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light, Swivel, Picatinny, CR123A, IR/White, 250 Lumens, Black, M340V-BK-PRO , MPN: M340V-BK-PRO-DEMO , Code: FS-FLW-SL2-M340V-BK-PRO-DEMO
- USED SureFire M340V Mini Scout Light Pro Compact LED Weapon Light, Tan, M340V-TN-PRO, EDEMO1, Used, Condition Like New , MPN: M340V-TN-PRO-EDEMO1 , Code: FS-FLW-SL2-M340V-TN-PRO-EDEMO1