Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light
Gear up for tactical missions or late-night hunts with the SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light. These Rifle Weapon Lights by SureFire include a low-profile mount that securely attaches to your weapon while taking up minimal space. For reliable activation, the SureFire M640U Scout Weapon Light Pro features a Z68 momentary/constant-on push-button. Grab the SureFire M640U Scout Light Pro Gun Light to experience cutting-edge illumination technology that will guide you in the dark.![]()
Specifications for SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 11300 candela, 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 213 m |
| Diameter: | 1.125 in |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Weapon Mount Type: | Picatinny |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 4.4 oz |
| Bezel Diameter: | 1.125 in |
| Battery Life: | 1.25 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Battery Quantity: | 2 |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | M-LOK |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light
- Virtually indestructible ultra-high-output LED generates 1,000 lumens of blinding light; produces tactical-level light for 1.25 hours on two 123A batteries
- Versatile Low-Profile Mount (LPM) allows the user to optimize the light's position relative to the rail
- TIR lens shapes versatile beam with enough reach and surround light for indoor/CQB and outdoor/medium-to-long-range operations
- Mil-Spec hard-anodized aluminum body and tempered window make it light rugged, durable and combat ready
- Activation via Z68 momentary/constant-on push-button switching with protective shroud
- O-ring seals keep out moisture; the Scout Light Pro is IPX7 rated
Package Contents:
- SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light
- Mounting hardware for MIL-STD-1913 and M-LOK rails
SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light Orderable Models
List of Orderable Models
- SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light, Black, M640U-BK-PRO , MPN: M640U-BK-PRO , UPC: 084871329286 , Code: FS-FLW-SL4-M640U-BK-PRO
- SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light, Tan, M640U-TN-PRO , MPN: M640U-TN-PRO , UPC: 084871329293 , Code: FS-FLW-SL4-M640U-TN-PRO
- USED, SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light, Black, M640U-BK-PRO , MPN: M640U-BK-PRO-EDEMO , Code: FS-FLW-SL4-M640U-BK-PRO-EDEMO-RE-B
- USED, SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light, Black, M640U-BK-PRO , MPN: M640U-BK-PRO-EDEMO , Code: FS-FLW-SL4-M640U-BK-PRO-EDEMO-RE-C
SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light, Tan, M640U-TN-PRO , MPN: M640U-TN-PRO-EDEMO , Code: FS-FLW-SL4-M640U-TN-PRO-EDEMO-IN-B
- USED, SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light, Tan, M640U-TN-PRO , MPN: M640U-TN-PRO-EDEMO , Code: FS-FLW-SL4-M640U-TN-PRO-EDEMO-IN-C
- USED, SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light, Tan, M640U-TN-PRO , MPN: M640U-TN-PRO-EDEMO , Code: FS-FLW-SL4-M640U-TN-PRO-EDEMO-RE-B
- USED, SureFire M640U Scout Light Pro 1000 Lumen Ultra High Output LED Weapon Light, Black, M640U-BK-PRO , MPN: M640U-BK-PRO-EDEMO , Code: FS-FLW-SL4-M640U-BK-PRO-EDEMO-IN-C
- DEMO, SureFire M640U Scout Light Pro 2 x CR123A LED Weapon Light, 1000 Lumens, Swivel, Picatinny, w/ Z68 Click ON/OFF Tailcap, Anodized, Black, M640U-BK-PRO , MPN: M640U-BK-PRO-DEMO , Code: FS-FLW-SL4-M640U-BK-PRO-DEMO
- DEMO, SureFire M640U Scout Light Pro 2 x CR123A LED Weapon Light, 1000 Lumens, Swivel, Picatinny, w/ Z68 Click ON/OFF Tailcap, Anodized, Tan, M640U-TN-PRO , MPN: M640U-TN-PRO-DEMO , Code: FS-FLW-SL4-M640U-TN-PRO-DEMO