Tap Tap to Zoom
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- Illuminated Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.3 oz
- Condition:
- New
Code: 5FK-RS-JIUVF39-FALCV214X24
MPN: FALCV214X24
UPC: 850004931073
Product Info for Tacticon Armament Falcon V2 1-4x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope
Introducing Tacticons most recent innovation. The 1-4x24mm Low Power Variable Optic (LPVO) is constructed from one solid piece of aluminum and made to withstand constant heavy recoil. This optic uses a second focal plane mil-dot reticle and has windage/elevation adjustments at 1/2 MOA. The Falcon V2 Low Power Variable Optic (LPVO) SFP Scope comes standard with a cantilever mount for a picatinny rail. Using the removeable throw lever you can quickly adjust the magnification from 1x to 4x when necessary. 5-inches of eye relief means fast target acquisition. This Low Power Variable Optic (LPVO) scope allows you to operate in both close quarter and open distance environments without changing optics.![]()
Specifications for Tacticon Armament Falcon V2 1-4x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope:
| Manufacturer: | Tacticon Armament |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | Illuminated Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5.8 mm |
| Eye Relief: | 3.7 - 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.3 oz |
| Length: | 9.8 in |
| Width: | 2.75 in |
| Fabric/Material: | 6063-T6 Aluminum |
| Height: | 3.25 in |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Condition: | New |
Features of Tacticon Armament Falcon V2 1-4x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope
- Fog proof with a shock resistant housing.
- Nitrogen purged and 0-ring sealed.
- Windage and elevation adjustment.
- 0-11 adjustable intensity brightness settings.
- Etched glass for a crisp clear illumination.
- Green fused, multi-coated and scratch resistant Lens.
- Removable magnification rapid adjustment post.
Package Contents:
- Tacticon Armament Falcon V2 1-4x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope
- Cantilever Mount
- Mounting Hardware
- Lens Cloth
Tacticon Armament Falcon V2 1-4x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Tacticon Armament Falcon V2 1-4x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope, Illuminated Mil-Dot Reticle, Black, FALCV214X24 , MPN: FALCV214X24 , UPC: 850004931073 , Code: 5FK-RS-JIUVF39-FALCV214X24
Tacticon Armament Falcon V2 1-4x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Tacticon Armament Falcon V2 1-4x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope, Illuminated Mil-Dot Reticle, Black, FALCV214X24, EDEMO1, Used, Condition Fair , MPN: FALCV214X24-EDEMO1 , Code: 5FK-RS-JIUVF39-FALCV214X24-EDEMO1