Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Tanfoglio Combat Pistol, 9x21 IMI, 4.45in barrel
This is a military-style pistol of high quality, generally resembling the CZ-75, from which it has been copied. The Combat and Compact models are similar to Tanfoglio's Standard models, except that they have a frame mounted cock-and-lock safety rather than the Standard model slide mounted decock lever.![]()
Specifications for Tanfoglio Combat Pistol, 9x21 IMI, 4.45in barrel:
| Manufacturer: | Tanfoglio |
| Gun Make: | Tanfoglio |
| Gun Model: | Tanfoglio Combat |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9x21 IMI |
| Barrel Length: | 4.45 in |
| Material: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | Fixed Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 16 Round |
| Weight: | 40.6 oz |
| Height: | 5.5 in |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 8.3 in |
| Muzzle Velocity: | 1251 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Blued Finish Steel |
| Muzzle Energy: | 428 ft-lbs |
Package Contents:
- Tanfoglio Combat Pistol, 9x21 IMI, 4.45in barrel
Tanfoglio Combat Pistol, 9x21 IMI, 4.45in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tanfoglio Combat Pistol, 9x21 IMI, 4.45in barrel, blued finish steel frame, black rubber grip, recoil operated semi-automatic, fixed combat, 16 round magazine, TOCB9X21IMI4.451FRRMPG , MPN: TOCB9X21IMI4.451FRRMPG , Code: 5U6-FH1-OP392-TOCB9X21IMI4-451-FRRMPG






































