Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Tanfoglio Force-R Pistol, .45 ACP, 4.45in barrel
The Force series of pistols as a polymer frame design based Tanfoglio's Standard, Combat and Compact models. The 'F' series features a frame mounted cock-and-lock safety lever while the 'R' series features a slide mounted decocking safety lever.![]()
Specifications for Tanfoglio Force-R Pistol, .45 ACP, 4.45in barrel:
| Manufacturer: | Tanfoglio |
| Gun Make: | Tanfoglio |
| Gun Model: | Tanfoglio Force R |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 4.45 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Production Year: | 1997 |
| Weight: | 30 oz |
| Height: | 5.5 in |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 8.3 in |
| Muzzle Energy: | 350 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
| Muzzle Velocity: | 828 ft/s |
Package Contents:
- Tanfoglio Force-R Pistol, .45 ACP, 4.45in barrel
Tanfoglio Force-R Pistol, .45 ACP, 4.45in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tanfoglio Force-R Pistol, .45 ACP, 4.45in barrel, black polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, fixed combat, 10 round magazine, TF R-45-4.45-1-FRRMPG , MPN: TF R-45-4.45-1-FRRMPG , Code: 5U6-FH1-OP565-TF-R-45-4-45-1-FRRMPG








































































































