Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Tanfoglio GT32 Pistol, .32 ACP, 3.88in barrel
The Tanfoglio GT32 Pistol, .32 ACP, 3.88in barrel was developed in order to be the ideal product for anyone in need of an exceptional selection..![]()
These Shop by Firearm Model through the skilled product professionals at Tanfoglio are designed working with long lasting and efficient components, as a way to provide you with a product that will be powerful for countless years. Designed using some of the most useful available substances and design, these unique Shop by Firearm Model from the product experts at Tanfoglio can last an unbelievably long time.
Tanfoglio has been generating top quality merchandise for a number of years, and the Tanfoglio GT32 Pistol, .32 ACP, 3.88in barrel is their particular means of revealing just how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to get the most suitable product for all your needs, and showcasing the Tanfoglio GT32 Pistol, .32 ACP, 3.88in barrel is a thing that we are delighted to offer.
Specifications for Tanfoglio GT32 Pistol, .32 ACP, 3.88in barrel:
| Manufacturer: | Tanfoglio |
| Gun Make: | Tanfoglio |
| Gun Model: | Tanfoglio GT32 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .32 ACP |
| Barrel Length: | 3.88 in |
| Material: | Black Plastic |
| Sight Configuration: | Fixed Combat |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Production Year: | 1962 - Disc. |
| Weight: | 26 oz |
| Height: | 5.5 in |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 7.3 in |
| Muzzle Velocity: | 899 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Blued Finish Steel |
| Muzzle Energy: | 127 ft-lbs |
Package Contents:
- Tanfoglio GT32 Pistol, .32 ACP, 3.88in barrel
Tanfoglio GT32 Pistol, .32 ACP, 3.88in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tanfoglio GT32 Pistol, .32 ACP, 3.88in barrel, blued finish steel frame, black plastic grip, blowback operated semi-auto, fixed combat, 7 round magazine, TOGT32.32ACP3.881FRRMPG , MPN: TOGT32.32ACP3.881FRRMPG , Code: 5U6-FH1-OP608-TOGT32-32ACP3-881-FRRMPG





































































