Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The Tanfoglio Raptor Pistol, .44 Remington Magnum, 14.8in barrel was created in order to function as the ideal item for anyone needing a top quality choice..![]()
Established working with several of the most durable and dependable resources around, these Shop by Firearm Model by Tanfoglio can provide something that gives you numerous years of reliability.
Tanfoglio has been developing high quality products for a very long time, and the Tanfoglio Raptor Pistol, .44 Remington Magnum, 14.8in barrel is their way of revealing exactly how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we make it our obligation to get the best solution for your preferences, and showcasing the Tanfoglio Raptor Pistol, .44 Remington Magnum, 14.8in barrel is one thing that we are delighted to offer.
| Manufacturer: | Tanfoglio |
| Gun Make: | Tanfoglio |
| Gun Model: | Tanfoglio Raptor |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .44 Remington Magnum |
| Barrel Length: | 14.8 in |
| Material: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | Weaver Base |
| Action Type: | Break Action |
| Safety Type: | Grip Safety, Manual Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 1 Round |
| Weight: | 79.4 oz |
| Length: | 15.9 in |
| Muzzle Velocity: | 1714 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Matte Black Steel |
| Muzzle Energy: | 1566 ft-lbs |