Tap Tap to Zoom
Read More...
- Objective Lens Diameter:
- 32 mm
- Magnification:
- 3 - 9 x
- Reticle:
- 30/30
- Tube Diameter:
- 1 in
- Exit Pupil:
- 3.6 - 10.7 mm
- Finish:
- Matte
- Field of View, Linear:
- 17.75 - 6 ft at 100 yds
- Eye Relief:
- 3 in
- Color:
- Black
- Weight:
- 11.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Length:
- 12.75 in
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 50 yds
- Optical Coating:
- Fully Coated
- Magnification Type:
- Variable
- Condition:
- Factory DEMO
Code: TO-RS-MAG3-9x32-MAG39X32D-DEMO
MPN: MAG39X32D-DEMO
Product Info for Tasco 3-9x32 .22 MAG39X32D Rifle Scope w/ Rings
Big game hunting scope performance in a rimfire package. The .22 Riflescope from Tasco is bright and clear, with a wide range of magnification. The Tasco 3-9x32 .22 Riflescope features a 30/30 reticle. The Tasco Riflescope 3-9x32mm comes with scope rings.![]()
Specifications for Tasco 3-9x32 .22 Riflescope:
| Magnification: | 3-9x |
| Field of View: | 17.75'-6' @100 yards |
| Objective Lens Diameter: | 32mm |
| Eye Relief: | 3" |
| Reticle Type: | 30/30 |
| Windage/Elevation: | .1/4 M.O.A Adjustments |
| Lens Coating: | Magenta multi-layered, fully coated |
| Focus Type: | Eyebell |
| Parallax Setting: | 50 yards |
| Tube Diameter: | 1" |
| Weight: | 11.3 oz. without rings |
| Length: | 12.75" |
| Finish: | Black Matte |
Package Contents:
- Tasco 3-9x32 .22 Riflescope
Related Products to Tasco 3-9x32 .22 MAG39X32D Rifle Scope w/ Rings
Tasco 3-9x32 .22 MAG39X32D Rifle Scope w/ Rings Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Demo, Tasco 3-9x32 .22 Rifle Scope, Matte Black, 30/30 Reticle MAG39X32D-DEMO , MPN: MAG39X32D-DEMO , Code: TO-RS-MAG3-9x32-MAG39X32D-DEMO
- Tasco 3-9x32 .22 Rifle Scope, Matte Black, 30/30 Reticle, MAG39X32D , MPN: MAG39X32D , UPC: 046162080061 , Code: TO-RS-MAG3-9x32-MAG39X32D


































































