Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Objective Lens Diameter:
- 40 mm
- Magnification:
- 3 - 9 x
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Exit Pupil:
- 4.44 - 13.33 mm
- Finish:
- Matte
- Field of View, Linear:
- 15 - 41 ft at 100 yds
- Eye Relief:
- 3.5 in
- Color:
- Black
- Weight:
- 13 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Length:
- 12.75 in
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Optical Coating:
- SC/ML FC
- Magnification Type:
- Variable
- Condition:
- Factory DEMO
Code: TO-RS-DWC39X40M-DEMO
MPN: DWC39X40M-DEMO
Product Info for Tasco 3-9x40 World Class Rifle Scope DWC39X40M Rifle scope
Tasco 3-9x40 World Class Riflescope w/Mil-Dot Reticle had been tested by hunters all over the country. Tasco 3-9 x 40 World Class Riflescope is a popular choice for hunting any game in North America with the large 40mm objective lens for light-gathering. The newest battery powered Reticle Scope is the ultimate low-light game riflescope. This Tasco Riflescope features a Mil-Dot reticle. Multi layered and fully coated, this Tasco Rifle Scope is one of the best in its class. Offered with Tasco limited time warranty, it is a must for any hunting trip!![]()
Specifications for Tasco 3-9x40mm World Class Riflescope w/Mil-Dot:
| Magnification: | 3-9x |
| Field of View: | 41'-15' @100 yards |
| Objective Lens Diameter: | 40mm |
| Eye relief: | 3.5" |
| Wide Angle: | Yes |
| Exit Pupil: | 13.3mm @ 3x / 4.4mm @ 9x |
| Reticle Type: | True Mil-Dot |
| Windage/Elevation: | .1/4 M.O.A Adjustments |
| Lens Coating: | SuperCon/multi-layered, fully coated |
| Focus Type: | Eyebell |
| Parallax Setting: | 100 yards |
| Tube Diameter: | 1" |
| Weight: | 13 oz. |
| Length: | 12.75" |
| Finish: | Matte Black |
Features of Tasco 3-9x40mm Mil-Dot World Class Scope:
- Multicoated objective
- Mono tube construction
- 100% waterproof, fogproof and shockproof durability
Package Contents:
- Tasco 3-9x40mm World Class Riflescope w/Mil-Dot Reticle
Related Products to Tasco 3-9x40 World Class Rifle Scope DWC39X40M Rifle scope
Tasco 3-9x40 World Class Rifle Scope DWC39X40M Rifle scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Demo, Tasco 3-9x40 World Class True Mil Dot Reticle Rifle Scope, Matte Black DWC39X40M-DEMO , MPN: DWC39X40M-DEMO , Code: TO-RS-DWC39X40M-DEMO
- Tasco 3-9x40 World Class True Mil Dot Reticle Rifle Scope, Matte Black DWC39X40M , MPN: DWC39X40M , UPC: 046162090633 , Code: TO-RS-DWC39X40M


































































