Tap Tap to Zoom
Code: TO-TS-40114675-EE
MPN: 40114675
UPC: 046162090053
Tasco 900x114mm Luminova Reflector Telescopes make lunar details crystal clear as you gaze into the depths of space.![]()
Slow motion controls of Tasco 900x (focal lenth) 114 mm Luminova Reflector Telescopes work with either an alt-azimuth or an equatorial mount to make the 675x magnification 40114675 Luminova an even better observing experience. And the 1.25" eyepieces deliver sharper images and a wider field of view along with better eye relief. Lightweight and portable, Luminova puts the universe within easy reach.
Tasco 900x114 Luminova Reflector Telescope 40114675 Specifications:
| Telescope Type: | Reflector |
| Objective Lens Diameter: | 114mm |
| Focal Length: | 900mm |
| Focal Ratio: | 8 |
| Mount: | Equatorial 1 |
| Barlow: | 3X |
| Interchangeable Eyepieces: | (1.25") H25MM (45X), H12.5MM (72X), SR4MM (225X) |
| Finderscope: | 6 x 24 |
| Finish: | Metallic Champagne |
| Weight: | 32lbs. |
| Additional Features: | Aluminum Tripod |
| Accessories Included: | Tasco SkyWatch CD-ROM with 10,000 Object Database, Diagonal, Moon filter, Solar Projection Screen |
Tasco Part No: 40-114675