Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Taurus PT-845 Pistol, .45 ACP, 4 in barrel
The Taurus PT-845 Pistol, .45 ACP, 4 in barrel was created in order to be the ideally suited product for anyone in need of a top quality choice..![]()
Established using some of the most extremely sturdy and long lasting substances available, these Shop by Firearm Model through Taurus can provide something that gives you many years of dependability.
Taurus has been generating high quality merchandise for a very long time, and the Taurus PT-845 Pistol, .45 ACP, 4 in barrel is their very own manner of showing you exactly how much they care.
At OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to purchase the perfect product for all of your requirements, and presenting the Taurus PT-845 Pistol, .45 ACP, 4 in barrel is a thing that we are happy to offer.
Specifications for Taurus PT-845 Pistol, .45 ACP, 4 in barrel:
| Manufacturer: | Taurus |
| Gun Make: | Taurus |
| Gun Model: | Taurus PT845 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Novak |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 12 Round |
| Weight: | 30 oz |
| Length: | 8.25 in |
| Muzzle Energy: | 334 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 808 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
Package Contents:
- Taurus PT-845 Pistol, .45 ACP, 4 in barrel
Taurus PT-845 Pistol, .45 ACP, 4 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Taurus PT-845 Pistol, .45 ACP, 4 in barrel, polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, double-action, frame mounted safety, firing pin block, Novak, 12 round magazine, TRS-PT-845-FRRMPG , MPN: TRS-PT-845-FRRMPG , Code: 95X-FH1-FRROP1574-TRS-PT-845-FRRMPG












































































































