1 of 3 images
Tiger Rock .308 AR-10 Rifle Build Kit, Hybrid, 17in, 16in Barrel, Heavy, Mid, 1x10, 5/8x24, 12in M-Lok Handguard, Compensator, Nitride, Anodized, Black, RK308-FML308.TC.R.12C-BR308
2 of 3 images
Tiger Rock .308 AR-10 Rifle Build Kit, Hybrid, 17in, 16in Barrel, Heavy, Mid, 1x10, 5/8x24, 12in M-Lok Handguard, Compensator, Nitride, Anodized, Black, RK308-FML308.TC.R.12C-BR308
3 of 3 images
Tiger Rock .308 AR-10 Rifle Build Kit, Hybrid, 17in, 16in Barrel, Heavy, Mid, 1x10, 5/8x24, 12in M-Lok Handguard, Compensator, Nitride, Anodized, Black, RK308-FML308.TC.R.12C-BR308
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Best Rated
Magpul Industries PMAG GEN M3 AR-10/M110/SR25 Rifle Magazine, .308 Win/7.62x51mm, NATO 20 Round, Black, 1 Pack, Polymer, MGMPI291BLK-20RD
List: $22.95
$21.75
Save Up to $1.20
Best Rated
Magpul Industries PMAG GEN M3 AR-10/SR25 Rifle Magazine, .308 Win/7.62x51mm NATO, 25 Round, Black, 1 Pack, Polymer, MGMPI292BLK-25RD
List: $24.95
$22.45
Save Up to 10%
Amend2 Kinetic Development Group Mod-3 Magazine, KA2-20 SCAR 17/17S/20/20S, 7.62x51mm NATO/.308 Winchester, 20 Round, Black, SCARMOD3BLK20-20RD
List: $32.99
$30.89
Save Up to $2.10
Best Rated
Amend2 Mod-3 Magazine, Short-Action AICS, 7.62x51mm NATO/.308 Winchester, 12 Round, Black, 1 Pack, Polymer, SAAICSBLK12-12RD
List: $32.99
$29.99
Save Up to $3.00
Best Rated
PMC Ammunition Bronze .308 Winchester 147 Grain Full Metal Jacket Brass Rifle Ammunition, 20 Rounds, 308B
List: $28.00
$23.49
Save Up to 16%
Blazin' Deal
TRYBE Defense 16 in Wylde Government Profile AR Carbine Barrel, .223 Wylde, 1/2X28 Threads, Nitride, Black, BARCARBT16223
List: $172.99
$101.91
Save Up to 41%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Milspec Complete AR10 .308 Bolt Carrier Group BCG, Nickel Boron, BCG308-NB
List: $214.99
$153.08
Save Up to 29%
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Defense 5.56 NATO Medium Profile AR Rifle Barrel, Black, 16in, BARRIF16556
List: $174.99
$94.28
Save Up to 46%
Questions & Answers
- Caliber:
- .308 Winchester
- Overall Length:
- 17 in
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- Heavy
- Gas System Length:
- Mid Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- Brake
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 12 in
Code: 4LJ-URC-RK-RK308-FML308-TC-R-12C-BR308
MPN: RK308-FML308.TC.R.12C-BR308-16P-NL
UPC: 815757027084
List: $682.95Save $22.96
$659.99
Product Info for Tiger Rock .308 AR-10 Rifle Build Kit
This is a complete unassembled kit for building a basic functioning AR .308 rifle.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Tiger Rock .308 AR-10 Rifle Build Kit:
| Manufacturer: | Tiger Rock |
| Caliber: | .308 Winchester |
| Overall Length: | 17 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Heavy |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Brake |
| Finish: | Anodized |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum, Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 12 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Weight: | 2.1 oz |
| Barrel Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Magazine Included: | No |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of Tiger Rock .308 AR-10 Rifle Build Kit:
- This is a complete unassembled kit for building a basic functioning AR .308 rifle.
- DPMS - Low Profile.
- Lower receiver is not included.
Package Contents:
- Tiger Rock .308 AR-10 Rifle Build Kit
- AR-10 Bolt Carrier Group- Black Nitride
- .308 Low Profile Billet Upper Receiver Anodized Black
- AR-10 .308 Tactical Charging Handle Assembly
- AR-15 Forward Assist - Black
- AR-10 .308 Ejection Port Dust Cover Complete Assembly
- AR-10 M-Lok 12in Super Slim Free Float Handguard
- .750 Low Profile Steel Gas Block with Roll Pins and Wrench -Black
- AR-10 Mid Length Gas Tube 11.75in - Stainless Steel
- .308 5/8x24 Thread Steel Crush Washer
- 308 Birdcage Muzzle Brake for 5/8x24 Pitch - 5 Ports
- AR-10 16in Heavy Contour 1:10 Twist - Parkerized
- AR-10 6 Position Stock Kit w/3.8 OZ Buffer-Mil Spec
- 308 Lower Parts Kit w/ Standard Grip and? Trigger Guard
Tiger Rock .308 AR-10 Rifle Build Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- Tiger Rock .308 AR-10 Rifle Build Kit, Hybrid, 17in, 16in Barrel, Heavy, Mid, 1x10, 5/8x24, 12in M-Lok Handguard, Compensator, Nitride, Anodized, Black, RK308-FML308.TC.R.12C-BR308 , MPN: RK308-FML308.TC.R.12C-BR308-16P-NL , UPC: 815757027084 , Code: 4LJ-URC-RK-RK308-FML308-TC-R-12C-BR308
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare