Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- 7075-T6 Aluminum
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-10, DPMS LR-308
- Handguard Length:
- 10 in
- Gun Rail:
- KeyMod, Picatinny
- Gas System Length:
- Mid Length
- Weight:
- 10.4 oz
- Additional Features:
- DPMS Compatible
- Included Accessories:
- Standard
- Inner Diameter:
- 1.57 in
- Height:
- 2.167 in
Code: 4LJ-HZ-SSKFFH-FSK308-10
MPN: FSK308-10
Product Info for Tiger Rock AR-10/LR-308 Super Slim Light Keymod Free Float Handguard w/ Steel Barrel Nut
Tiger Rock AR-10/LR-308 Super Slim Light Keymod Free Float Handguard w/ Steel Barrel Nut will enhance your shooting experience with its tight fit and ability to provide a solid grip. These AR Handguards & Forends, from the professionals at Tiger Rock, are made from high quality materials that will supply long-lasting durability. For quite some time, Tiger Rock has been dedicated to producing high quality products that are ideally suited for shooters from nearly any discipline, and the Tiger Rock AR-10/LR-308 Super Slim Light Keymod Free Float Handguard w/ Steel Barrel Nut is the direct result of Tiger Rock's commitment to fulfilling what each user requires. Right here, at OpticsPlanet, we make the effort to see to it that you find the product you have been searching for, and the Tiger Rock AR-10/LR-308 Super Slim Light Keymod Free Float Handguard w/ Steel Barrel Nut is one of the many firearm devices that we are very pleased to carry. For an amazing way to equip yourself with the best suited equipment for all of your shooting requirements, choose the Tiger Rock AR-10/LR-308 Super Slim Light Keymod Free Float Handguard w/ Steel Barrel Nut.
Specifications for Tiger Rock AR-10/LR-308 Super Slim Light Keymod Free Float Handguard w/ Steel Barrel Nut:
| Manufacturer: | Tiger Rock |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | DPMS LR-308, AR-10 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 10 in |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Handguard Style: | Hybrid Rail |
| Gun Rail: | KeyMod, Picatinny |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Weight: | 10.4 oz |
| Additional Features: | DPMS Compatible |
| Included Accessories: | Standard |
| Inner Diameter: | 1.57 in |
| Height: | 2.167 in |
| Width: | 1.811 in |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Tiger Rock AR-10/LR-308 Super Slim Light Keymod Free Float Handguard
- Barrel Nut
- Necessary Hardware
Tiger Rock AR-10/LR-308 Super Slim Light Keymod Free Float Handguard w/ Steel Barrel Nut Orderable Models
List of Orderable Models
- Tiger Rock AR-10/LR-308 10" Super Slim Light Keymod Free Float Handguard w/Steel Barrel Nut, Black, FSK308-10 , MPN: FSK308-10 , Code: 4LJ-HZ-SSKFFH-FSK308-10
Tiger Rock AR-10/LR-308 Super Slim Light Keymod Free Float Handguard w/ Steel Barrel Nut Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tiger Rock AR-10/LR-308 12" Super Slim Light Keymod Free Float Handguard w/Steel Barrel Nut, Black, FSK308-12 , MPN: FSK308-12 , Code: 4LJ-HZ-SSKFFH-FSK308-12