Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The Tisas Zig-PC-1911 Pistol, .45 ACP, 5in barrel was made in order to be the ideally suited item for any person in need of a top quality option..![]()
These Shop by Firearm Model from the expert product specialists at Tisas are fashioned by using heavy duty and efficient resources, to be able to provide you with product that will be powerful for many years. Manufactured utilizing some of the very best attainable components and construction, these Shop by Firearm Model from the product professionals at Tisas can last an unbelievably long time.
Tisas has been generating high quality products for a number of years, and the Tisas Zig-PC-1911 Pistol, .45 ACP, 5in barrel is their particular approach to revealing just how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we make it our responsibility to purchase the best product for all your needs, and featuring the Tisas Zig-PC-1911 Pistol, .45 ACP, 5in barrel is one thing that we are delighted to offer.
| Manufacturer: | Tisas |
| Gun Make: | Tisas |
| Gun Model: | Tisas Zigana PC 1911 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Checkered Walnut |
| Sight Configuration: | 3-Dot Fixed |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Manual Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Production Year: | 2008 |
| Weight: | 38.5 oz |
| Height: | 5.3 in |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 8.6 in |
| Muzzle Energy: | 369 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Black Finish Steel |
| Muzzle Velocity: | 850 ft/s |