Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Intended to be a superb product for nearly any person, we are sure you are going to appreciate the Tisas Zig-PCS-1911 Pistol, .45 ACP, 4in barrel.![]()
Established using several of the most robust and dependable materials around, these Shop by Firearm Model via Tisas offers you a product that gives you years of stability.
Tisas has been making high quality merchandise for a number of years, and the Tisas Zig-PCS-1911 Pistol, .45 ACP, 4in barrel is their particular way of demonstrating exactly how much they care.
At OpticsPlanet, we make it our obligation to receive the best product for all your preferences, and featuring the Tisas Zig-PCS-1911 Pistol, .45 ACP, 4in barrel is one thing that we're pleased to offer.
| Manufacturer: | Tisas |
| Gun Make: | Tisas |
| Gun Model: | Tisas Zigana PCS 1911 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Checkered Walnut |
| Sight Configuration: | 3-Dot Fixed |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Manual Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Production Year: | 2008 |
| Weight: | 36.8 oz |
| Height: | 5.3 in |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 7.64 in |
| Muzzle Energy: | 334 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 808 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |