Tap Tap to Zoom
Read More...
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Trijicon 2x20 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope
The Trijicon ACOG 2x20 riflescope is well-suited to firearms with limited space, like UZI, H&K or MP-5 9mm submachine guns. With a step-up in fixed magnification, this illuminated reticle riflescope increases target detection distance in any lighting conditions.![]()
The Trijicon The Trijicon Compact ACOG Mount w/ Q-LOC Technology features a Mil-Spec drop test rated 6061-T6 aluminum design, with an easy to use one handed tool less mounting system. The spring-loaded design allows for constant retention and maintaining of zero even if the knobs are not tightened.
The mount boasts a low weight and low profile design with superior return to zero performance and is compatible with any Mil-Spec or NATO Picatinny rail.
Specifications for Trijicon 2x20 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 2 x |
| Exit Pupil: | 9.91 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 29.34 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.6 degrees |
| Eye Relief: | 2.1 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 8.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 2 in at 100 yds |
| Length: | 5.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Tritium, Fiber Optics |
| Width: | 2.1 in |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Height: | 2.6 in |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Features of Trijicon 2x20 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope
- Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system
- "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness
- The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion
- Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming
- Shock-resistant
- Waterproof
Package Contents:
- Trijicon 2x20 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope
- Trijicon Q-LOC Technology Mount
- Scopecoat
- LENSPEN (TA56)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- ACOG Manual
- Warranty Card
Trijicon 2x20 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon Compact Dual Illuminated ACOG Scope, 2x20mm, Red, Crosshair Reticle, Matte Black, 400343 , MPN: TA47-C-400343 , UPC: 719307313958 , Code: TJ-RS-RSTD4-400343
- Trijicon Compact Dual Illuminated ACOG Scope, 2x20mm, Red, .223 Rapid Target RTR Reticle, Matte Black, 400388 , MPN: TA47-C-400388 , UPC: 719307617186 , Code: TJ-RS-RSTD4-400388
- Trijicon Compact Dual Illuminated ACOG Scope, 2x20mm, Red, Triangle Reticle, Matte Black, 400342 , MPN: TA47-C-400342 , UPC: 719307313941 , Code: TJ-RS-RSTD4-400342
- Trijicon Compact Dual Illuminated ACOG Scope, 2x20mm, Green, Crosshair Reticle, Matte Black, 400341 , MPN: TA47-C-400341 , UPC: 719307313934 , Code: TJ-RS-RSTD4-400341
- Trijicon Compact Dual Illuminated ACOG Scope, 2x20mm, Red, 9mm PCC Rapid Target RTR Reticle, Matte Black, 400387 , MPN: TA47-C-400387 , UPC: 719307617179 , Code: TJ-RS-RSTD4-400387
Trijicon 2x20 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Trijicon Compact Dual Illuminated ACOG Scope, 2x20mm, Red, Crosshair Reticle, Matte Black, 400343 , MPN: 400343-DEMO , Code: TJ-RS-RSTD4-400343-DEMO
- DEMO, Trijicon Compact Dual Illuminated ACOG Scope, 2x20mm, Green, Crosshair Reticle, Matte Black, 400341 , MPN: 400341-DEMO , Code: TJ-RS-RSTD4-400341-DEMO