Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- BDC Target Hold
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- W/E Travel at 100 Yds:
- 70/70 MOA
Code: TJ-RS-TRIRS5-2800002
MPN: AT1240-C-2800002
UPC: 719307402973
Product Info for Trijicon Ascent AT1240 3-12x40mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The Trijicon Ascent 3-12x40AO Rifle Scope is a powerful, mid-range Rifle Scope that ensures your shots are as accurate as possible, regardless of distance. These Rifle Scopes by Trijicon are extremely rugged and capable of surviving a beating in the field, all without fail. The crisp, precise, and no-tools-required adjustable windage and elevation of the Trijicon Ascent 3-12x40AO SFP Rifle Scope require recoil and vibration stresses without failure, and capped adjusters prevent the caps from shifting during use. Plus, the nitrogen-filled barrel ensures the scope doesn't absorb any moisture, which is useful in case of a breach or as a predator snag. You won't believe how easy this Trijicon Ascent 3-12x40AO Precision Rifle Scope improves your shooting skills.![]()
Specifications for Trijicon Ascent AT1240 3-12x40mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | BDC Target Hold |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.52 - 0.13 in |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 36.3 - 9.1 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6.93 - 1.74 degrees |
| Eye Relief: | 2.2 - 3.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 12.55 in, 318.77 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2.26 in, 57.4 mm |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Height: | 2.26 in, 57.4 mm |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature: | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 ft |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 70/70 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features:
EDGE-TO-EDGE CLARITY
RANGE-READY CONSTRUCTION
ACCURATE SHOT PLACEMENT AT ANY DISTANCE
QUICK & EASY ZEROING
EASY-FOCUS EYEPIECE
ULTIMATE USER CONTROL
FAST SCANNING, DETECTION AND ENGAGEMENT
Â
RAPID TARGET ACQUISITION
Package Contents:
- Trijicon Ascent 3-12x40mm Rifle Scope
Trijicon Ascent AT1240 3-12x40mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon Ascent AT1240 3-12x40mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Non-Illuminated BDC Target Hold Reticle, MOA Adjustment, 2800002 , MPN: AT1240-C-2800002 , UPC: 719307402973 , Code: TJ-RS-TRIRS5-2800002