Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- Illuminated Red TA55A Chevron
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics/Tritium
- Included Accessories:
- 1 5.5x50 Scopecoat Fit TA65, 1 Flattop Mount Fit TA51, 1 Lanyard Assembly for Adjuster Caps Fit TA71E, 1 LensPen Fit TA56, 1 Manual, 1 Trijicon Logo Sticker Fit PR15, 1 Warranty Card, TA51 Mount
- Condition:
- New
Code: TJ-RS-TA55A-EE
MPN: TA55A
UPC: 719307302037
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope
The Trijicon ACOG 5.5x50 Gunsight with Red Chevron BAC Flattop .308 Reticle TA55 is designed for use with the M16 family every feature of its mechanical and optical design provides increased hit potential in all lighting conditions. The chevron reticle of the Trijicon Rifle Scope is helps zero in using the tip at 100 meters. The width of the chevron at the base is 5.53 MOA which is 19" at 300 meters. This allows range estimation for silhouette targets. Trijicon TA55 5.5 x 50mm ACOG Advanced Combat Optical Gunsights hit fast in any light. The Trijicon ACOG 5.5 x 50 Rifle Scope is internally-adjustable and includes a compact telescopic sight with tritium illuminated reticle patterns for use in low light or at night. Bindon Aiming Concept (BAC) models feature bright daytime reticles using fiber optics which collect ambient light and combine traditional, precise distance marksmanship with close-in aiming speed. Although Trijicon ACOG 5.5 x 50mm Rifle Scopes TA-55 have many features which are very advantageous for military use, they were developed by Trijicon without government funding.![]()
Specifications for Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5.5 x |
| Reticle: | Illuminated Red TA55A Chevron |
| Exit Pupil: | 9.1 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 18.4 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.5 degrees |
| Eye Relief: | 2.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/5 MOA |
| Length: | 12 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics/Tritium |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multicoated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Included Accessories: | TA51 Mount, 1 Lanyard Assembly for Adjuster Caps Fit TA71E, 1 5.5x50 Scopecoat Fit TA65, 1 Trijicon Logo Sticker Fit PR15, 1 Flattop Mount Fit TA51, 1 LensPen Fit TA56, 1 Warranty Card, 1 Manual |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | TA51 |
| Housing/Frame Material: | Forged Aluminum |
| Country of Origin: | USA |
Features of Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope:
- Always On, Always Ready: Most ACOG models are battery-free, featuring a tritium/fiber optic illuminated reticle that automatically adjusts the brightness based on available light.
- Take Control: Several ACOG models are designed with a user-adjustable brightness setting powered by a single AA battery. The 3.5x35 LED and 4x32 LED models both offer six adjustable brightness settings.
- Rugged, Reliable Housing Design: Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system.
- "Both Eyes Open" Design: "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness.
- Outstanding Clarity: The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion.
- Exact Target Distances & Holds: Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming.
- Combat Proven: No other magnified optic has been used more in combat than the ACOG.
- Shock-Resistant: Proven to withstand recoil from a .22LR to a .50BMG and everything in between. Easily passes U.S. Military drop test requirements.
- Waterproof: Exceptional waterproof performance that exceeds military standards. Dry nitrogen-filled to eliminate fogging. This optic is tested to withstand and perform in extreme cold and heat with dry-nitrogen filled housing that mitigates fogging.
Package Contents:
- Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope
- Thumbscrew Flattop Adapter (TA51)
- 5.5x50 Scopecoat (TA65)
- LENSPEN (TA56)
- Lanyard Assembly for Adjuster Caps (TA71E)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- ACOG Manual
- Warranty Card
Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon TA55A ACOG 5.5x50 Rifle Scope, Red Chevron BAC Flattop .308 Reticle and Flat Top Adapter , MPN: TA55A , UPC: 719307302037 , Code: TJ-RS-TA55A-EE
Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Trijicon TA55A ACOG 5.5x50 Rifle Scope, Red Chevron BAC Flattop .308 Reticle and Flat Top Adapter , MPN: TA55A-EDEMO , Code: TJ-RS-TA55A-EE-EDEMO-IN-B
- Open Box, Dealer DMO, Trijicon TA55A ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Flattop .308 Reticle Rifle Scope with Flat top adapter TA55A , MPN: TA55A-DMO , Code: TJ-RS-TA55A-DMO
- USED, Trijicon TA55A ACOG 5.5x50 Rifle Scope, Red Chevron BAC Flattop .308 Reticle and Flat Top Adapter , MPN: TA55A-EDEMO , Code: TJ-RS-TA55A-EDEMO-DF-C
- Trijicon ACOG 5.5x50 Rifle Scope, Red Chevron BAC Flattop .308 Reticle, Flat Top Adapter, Free Multi-Plier , MPN: TA55A-KIT , Code: TJ-RS-TA55A-KIT
- Demo, Trijicon TA55A ACOG 5.5x50 Rifle Scope, Red Chevron BAC Flattop .308 Reticle and Flat Top Adapter , MPN: 100175-DEMO , Code: TJ-RS-TA55A-DEMO