Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Trijicon TA55A ACOG 5.5x50 Rifle Scope, Red Chevron BAC Flattop .308 Reticle and Flat Top Adapter
The Trijicon TA55A ACOG 5.5x50 Rifle Scope, Red Chevron BAC Flattop .308 Reticle and Flat Top Adapter Objective Lens Diameter: 50 mm, Magnification: 5.5 x, Reticle: Illuminated Red TA55A Chevron, Exit Pupil: 9.1 mm, Illumination Color: Red, Finish: Matte, Field of View, Linear: 18.4 ft at 100 yds, Field of View, Angle: 3.5 degrees, Eye Relief: 2.2 in, Color: Black, Weight: 25.6 oz, Adjustment Click Value: 1/5 MOA, Length: 12 in, Adjustment Type: MOA, Illumination Type: Fiber Optics/Tritium, Fabric/Material: Forged Aluminum, Optical Coating: Fully Multicoated, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Package Type: Polymer Hard Case, Included Accessories: 1 5.5x50 Scopecoat Fit TA65, 1 Flattop Mount Fit TA51, 1 Lanyard Assembly for Adjuster Caps Fit TA71E, 1 LensPen Fit TA56, 1 Manual, 1 Trijicon Logo Sticker Fit PR15, 1 Warranty Card, TA51 Mount, Magnification Type: Fixed, Condition: New, Attachment Type: TA51, Country of Origin: USA, Housing/Frame Material: Forged Aluminum. is here at OpticsPlanet with great deals 28% Off! Please also check out more options for Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope.
Purchase your new Trijicon TA55A ACOG 5.5x50 Rifle Scope, Red Chevron BAC Flattop .308 Reticle and Flat Top Adapter from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
TA55A-EE: Trijicon TA55A ACOG 5.5x50 Rifle Scope, Red Chevron BAC Flattop .308 Reticle and Flat Top Adapter
Features of Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope:
- Always On, Always Ready: Most ACOG models are battery-free, featuring a tritium/fiber optic illuminated reticle that automatically adjusts the brightness based on available light.
- Take Control: Several ACOG models are designed with a user-adjustable brightness setting powered by a single AA battery. The 3.5x35 LED and 4x32 LED models both offer six adjustable brightness settings.
- Rugged, Reliable Housing Design: Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system.
- "Both Eyes Open" Design: "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness.
- Outstanding Clarity: The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion.
- Exact Target Distances & Holds: Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming.
- Combat Proven: No other magnified optic has been used more in combat than the ACOG.
- Shock-Resistant: Proven to withstand recoil from a .22LR to a .50BMG and everything in between. Easily passes U.S. Military drop test requirements.
- Waterproof: Exceptional waterproof performance that exceeds military standards. Dry nitrogen-filled to eliminate fogging. This optic is tested to withstand and perform in extreme cold and heat with dry-nitrogen filled housing that mitigates fogging.
Package Contents:
- Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope
- Thumbscrew Flattop Adapter (TA51)
- 5.5x50 Scopecoat (TA65)
- LENSPEN (TA56)
- Lanyard Assembly for Adjuster Caps (TA71E)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- ACOG Manual
- Warranty Card
Specifications for Trijicon TA55A ACOG 5.5x50 Rifle Scope, Red Chevron BAC Flattop .308 Reticle and Flat Top Adapter
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Magnification | 5.5 x |
| Reticle | Illuminated Red TA55A Chevron |
| Exit Pupil | 9.1 mm |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 18.4 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle | 3.5 degrees |
| Eye Relief | 2.2 in |
| Color | Black |
| Weight | 25.6 oz |
| Adjustment Click Value | 1/5 MOA |
| Length | 12 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Illumination Type | Fiber Optics/Tritium |
| Fabric/Material | Forged Aluminum |
| Optical Coating | Fully Multicoated |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Package Type | Polymer Hard Case |
| Included Accessories | 1 5.5x50 Scopecoat Fit TA65, 1 Flattop Mount Fit TA51, 1 Lanyard Assembly for Adjuster Caps Fit TA71E, 1 LensPen Fit TA56, 1 Manual, 1 Trijicon Logo Sticker Fit PR15, 1 Warranty Card, TA51 Mount |
| Magnification Type | Fixed |
| Condition | New |
| Attachment Type | TA51 |
| Country of Origin | USA |
| Housing/Frame Material | Forged Aluminum |