1 of 1 images
Trijicon Tenebraex Flip Cap Set, 1-8x28 VCOG, AC11032
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Positive Review
It's hard to find a good scope cover for the VCOG 1-8x28 rifle scope but this Tenebeaex Flip Cap set works to protect the lenses. The caps fit well and are easy to use. I was trying to purchase only the objective cap, but it is never sold individua...
Read More...
2/2 found this helpful
Read More...
Most Recent Reviews
I would expect these to come with glass that is north of $2K, the Trijicon 1-8 VCOG. Had to purchase for $129. Not magnetic. Don’t lie flat when open.
At least they fit.
- Objective Lens Diameter:
- 28 mm
- Finish:
- Matte
- Included Accessories:
- Cover for Ocular/Objective
- Outer Diameter:
- 28 mm
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: TJ-R2-RRSC1-AC11032
MPN: AC11032
UPC: 719307313200
List: $149.00Save 17%
$123.59
Product Info for Trijicon Tenebraex Flip Cap Set for 1-8x28 VCOG
Tenebraex flip covers provide the ultimate in simple, proven protection for your scope. These covers are designed to be used in the harshest environments.![]()
Specifications for Trijicon Tenebraex Flip Cap Set for 1-8x28 VCOG:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Included Accessories: | Cover for Ocular/Objective |
| Outer Diameter: | 28 mm |
| Color: | Black |
| Condition: | New |
| Diameter: | 28 mm |
| Weight: | 3 oz |
Package Contents:
- Trijicon Tenebraex Flip Cap Set for 1-8x28 VCOG
Trijicon Tenebraex Flip Cap Set for 1-8x28 VCOG Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon Tenebraex Flip Cap Set, 1-8x28 VCOG, AC11032 , MPN: AC11032 , UPC: 719307313200 , Code: TJ-R2-RRSC1-AC11032
Trijicon Tenebraex Flip Cap Set for 1-8x28 VCOG Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED EDEMO Trijicon Tenebraex Flip Cap Set, 1-8x28 VCOG, AC11032, EDEMO2, EDEMO1, Condition Fair, Missing Item , MPN: AC11032-EDEMO2-EDEMO1 , Code: TJ-R2-RRSC1-AC11032-EDEMO2-EDEMO-MI-D
- USED EDEMO Trijicon Tenebraex Flip Cap Set, 1-8x28 VCOG, AC11032, EDEMO3, EDEMO1, Used, Condition Fair , MPN: AC11032-EDEMO3-EDEMO1 , Code: TJ-R2-RRSC1-AC11032-EDEMO3-EDEMO1
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare