Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF AR Parts + 2% Bucks
- Color:
- Black
- Additional Features:
- Dual Aperture
- Condition:
- New
- Sight Position:
- Front
- Gun Model:
- M4
- Gun Make:
- AR Platform
- Front Sight Color:
- Black
- Rear Sight Color:
- Front Sight Only
- Front Post Shape:
- Post
- Rear Blade Height:
- 1.36 in
- Front Blade Height:
- 1.36 in
- Illumination Color:
- None
Code: OY-IRN-SIGHTBATTM4-75266
MPN: SSIG-FBS-FMBT-02
UPC: 812699015353
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Troy M4 Front Fixed BattleSight Top Mounted Iron Sight
Troy M4 BattleSights are sturdy and reliable AR 15 Parts for your M4-platform weapon that are used and trusted by tactical operators around the globe. This rail-mounted M4 sight from Troy Industries is a permanent alternative to a standard A2 sight that allows for virtually-unlimited mounting options on rails of any length. While a fixed iron sight, the M4 BattleSight can be removed or relocated without any permanent modifications to your firearm.![]()
The snag-free apertures of this Troy Fixed BattleSight enhance its tactical utility by preventing clothing or equipment from snagging on the front. Each front iron sight is crafted from hardened aluminum with stainless steel components and finished with a Mil-Spec hardcoat anodizing for maximum durability, longevity, and resistance to the elements. Pick up a Troy M4 Fixed Front BattleSight to have the perfect back-up iron sight (BUIS) for tactical use or any other application.
Specifications for Troy M4 Front Fixed BattleSight Top Mounted Iron Sight:
| Manufacturer: | Troy |
| Color: | Black |
| Additional Features: | Dual Aperture |
| Condition: | New |
| Sight Mounting Orientation: | Top Mounted |
| Sight Position: | Front |
| Gun Model: | M4 |
| Gun Make: | AR Platform |
| Front Sight Color: | Black |
| Rear Sight Color: | Front Sight Only |
| Front Post Shape: | Post |
| Deployable: | No |
| Fabric/Material: | Hardened Aircraft Aluminum, Stainless Steel |
| Front Material: | Aluminum |
| Blade Height: | 1.36 in |
| Rear Blade Height: | 1.36 in |
| Front Blade Height: | 1.36 in |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Gun Type: | Rifle |
| Illumination Color: | None |
| Hand: | Ambidextrous |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Finish: | Mil-Spec HardCoat Anodized |
| Country of Origin: | USA |
Features of Troy M4 Front Fixed BattleSight Top Mounted Iron Sight
- Sight can be moved or taken off without permanent modification to the firearm
- Snag-free apertures at factory height
- Machined from hardened Aircraft Aluminum with stainless steel components and finished in MILSPEC hardcoat anodizing
- Sight is designed to work on same-plane rail systems only
- Will not work with a railed gas block that is higher or lower than the receiver
- Front sight must be mounted at the same height plane as the rear sight
- Railed gas blocks that are lower than receiver height will not zero properly
Package Contents:
- Troy M4 Front Fixed BattleSight Top Mounted Iron Sight
Troy M4 Front Fixed BattleSight Top Mounted Iron Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Troy M4 Front Fixed BattleSight Top Mounted Iron Sight, Black, SSIG-FBS-FMBT-02 , MPN: SSIG-FBS-FMBT-02 , UPC: 812699015353 , Code: OY-IRN-SIGHTBATTM4-75266
Troy M4 Front Fixed BattleSight Top Mounted Iron Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Troy M4 Front Fixed Battle Sight, Flat Dark Earth, 75269 , MPN: SSIG-FBS-FMFT-02 , UPC: 812699015360 , Code: OY-IRN-SIGHTBATTM4-75269
- USED, Troy M4 Top Mounted Fixed Front Sight, Black, SSIG-FBS-FMBT-02 , MPN: SSIG-FBS-FMBT-02-EDEMO , Code: OY-IRN-SIGHTBATTM4-75266-EDEMO-RE-B
- Troy M4 Iron Sight, Black, SSIG-FBS-FMBT-03 , MPN: SSIG-FBS-FMBT-03 , UPC: 812699015377 , Code: OY-IRN-SIGHTBATTM4-75267
- Troy M4 Iron Sight, Flat Dark Earth, SSIG-FBS-FMFT-03 , MPN: SSIG-FBS-FMFT-03 , UPC: 812699015384 , Code: OY-IRN-SIGHTBATTM4-75270