Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Pack Volume:
- 36 liters
- Color:
- Black
- Additional Features:
- Concealed padded zippered pocket built into kidney pad
Code: 7Q-BP0-91DF3ACF-4806000
MPN: 6444
UPC: 690104419114
Product Info for Tru-Spec Elite 3-day Backpack
The Tru Spec Elite 3-Day Backpack features an impressive 36 liters of space, an array of pockets and compartments, and it's covered with adjustable cushioned straps to make a three-day excursion feel like a walk in the park. Plus, the Tru Spec backpack is available in a variety of colors and camo. These Backpacks are ideal for any long trip or hike.![]()
The Elite backpack features a padded air mesh back panel and shoulder straps for increased breathability, an adjustable waist strap, a reinforced grab and go handle, and side cinch straps with a quick release buckle. In addition to the main compartment, the TRU-SPEC backpack has pockets for a tablet, 17-inch computer, organizing panel, water bottles, and more. Pack up and gear up with the Tru Spec 3-Day Backpack today!
Specifications for Tru-Spec Elite 3-day Backpack:
| Manufacturer: | TRU-SPEC |
| Pack Volume: | 36 liters |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 1050 denier nylon |
| Pack Loading: | Top |
| Additional Features: | Concealed padded zippered pocket built into kidney pad |
| External Dimensions: | 18.5 x 13 x 8 in |
| Height: | 18.5 in |
| Depth/Thickness: | 8 in |
| Width: | 13 in |
| Application: | Outdoor |
Features of the Tru Spec Elite 3-Day Backpack:
- Padded air mesh back panel
- Padded air mesh adjustable shoulder straps
- Concealed padded zipper pocket built into kidney pad
- Adjustable waist strap
- Reinforced grab and go handle
- Covered centered hydration tube/earphone pass through
- Side cinch straps with quick release buckle
- Universal straps covering main front compartment
- Zippered tablet pocket
- Zippered front pocket with storm flap contains an office/organizer panel and key chain holder
- Mesh water bottle/utility pouches with quick release cinch strap
- Attached rain fly stows in bottom of pack
- Large padded main compartment with rigid board for stability and support and zippered closure with storm flap
- Hydration sleeve
- Padded computer compartment that accommodates up to 17-inch computers
Package Contents:
- Tru-Spec Elite 3-day Backpack
Tru-Spec Elite 3-day Backpack Orderable Models
List of Orderable Models
- Tru-Spec Elite 3-day Backpack, Black, 4806000 , MPN: 6444 , UPC: 690104419114 , Code: 7Q-BP0-91DF3ACF-4806000