1 of 3 images
TruGlo Crossbow, Red-Dot Sight, 30mm 3 Dot, Black 88922
2 of 3 images
TruGlo Crossbow, Red-Dot Sight, 30mm 3 Dot, Black 88922
3 of 3 images
TruGlo Crossbow, Red-Dot Sight, 30mm 3 Dot, Black 88922
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Positive Review
I Bought for Horton 150 crossbow it had worked as advertised . Shipping was fast. I was able to be on target out of the box with only 4 shots. I would definitely recommend this for any crossbow. I couldn't be happier with this purchase.
3/3 found this helpful
Helpful Positive Review
I bought these for my William Tell Archery Mini Striker pistol crossbows. I have both the standard 120# forward limb version and the 150# reverse limb version. They fit and work perfect on both of them. The 30mm viewing circle is more inline with wha...
Read More...
2/2 found this helpful
Read More...
Helpful Positive Review
The site is easy to install. I found it to be dead on at 30 yd And it needed no windage adjustments at all out of the box. This is the perfect site for a crossbow in a state that does not allow magnification. The 3 red dot system on my bow allows me ...
Read More...
7/7 found this helpful
Read More...
Most Recent Reviews
This Red Dot works much better than the scope that came on my crossbow. I feel much more confident with it now.
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Search
List: $80.99Save 26%
$59.99
List: $88.99Save 24%
$67.99
Product Info for TruGlo Crossbow Red-Dot Sight, 30mm 3 Dot
When shooting at close or medium ranges, a red dot sight is a great option for crossbow hunters. The 30MM TRADTIONAL offers unlimited eye-relief, a wide field of few, and a compact design that are not available in magnified optics.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for TruGlo Crossbow Red-Dot Sight, 30mm 3 Dot:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Color: | Camo, Black |
| Reticle: | Multi-Dot |
| Finish: | Matte |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Mount Type: | Picatinny |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Objective Window Size: | 30 mm |
| Battery Quantity: | 1 |
| Brightness Settings: | 11 |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Battery Type: | CR2032 |
Features of TruGlo Crossbow Red-Dot Sight, 30mm 3 Dot
- Descending Diameter Dots reticle for multi-distance shooting (smaller dot for longer shots)
- Unlimited eye relief
- Wide field of view
- Flip-up lens caps / lanyard system
- Lightweight compact design
- Easy to mount
- Integrated Weaver-style mounting system
- Battery included (TG988C, 3V-CR2032)
Package Contents:
- TruGlo Crossbow Red-Dot Sight, 30mm 3 Dot
TruGlo Crossbow Red-Dot Sight, 30mm 3 Dot Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, TruGlo Crossbow Red-Dot Sight, 30mm 3 Dot, Black, TG-TG8030B3 , MPN: TG-TG8030B3-EDEMO , Code: TU-XBS-303CROSSBOW-TG-TG8030B3-EDEMO-RE-B
- TruGlo Crossbow Red-Dot Sight, 30mm 3 Dot, Black, TG-TG8030B3 , MPN: TG-TG8030B3 , UPC: 788130010310 , Code: TU-XBS-303CROSSBOW-TG-TG8030B3
TruGlo Crossbow Red-Dot Sight, 30mm 3 Dot Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, TruGlo Crossbow Red-Dot Sight, 30mm 3 Dot, Black, TG-TG8030B3 , MPN: TG-TG8030B3-EDEMO , Code: TU-XBS-303CROSSBOW-TG-TG8030B3-EDEMO-RE-C
- TruGlo Crossbow Red-Dot Sight, 30mm 3 Dot, Camo 88923 , MPN: TG8030C3 , UPC: 788130010303 , Code: TU-XBS-303CROSSBOW-88923
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare