Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Show with deals only:
Product Info for Truglo Omnia 1-6x24mm MSR Rifle Scope w/APTUS-M1 mount
The Truglo Omnia 1-6x24mm MSR Rifle Scope w/APTUS-M1 mount is specifically designed for ultra-cartridges and sporting rifles, making it an incredibly versatile scope for a plethora of shooting situations. This rifle scope manufactured by the professionals at TruGlo features locking target turrets to prevent any unintended adjustment of the reticle. The Truglo Omnia 1-6x24 MSR Tactical Rifle Scope was specifically designed for performance and reliability on a Modern Sporting Rifle. This Truglo Rifle Scope is made of durable aluminum and there is a hard coat anodized matte finish. For fogproof construction and water resistance, the Truglo Omnia 1-6x24mm Tactical Rifle Scope is nitrogen gas filled, fog-proof, water-resistant and shock-resistant. The Tru Glo Omnia 1-6x24 MSR Rifle Scope was made with your shooter in mind; each and every product in the Truglo Omnia series is Nitrogen gas filled, fog-proof, water-resistant and shock-resistant.![]()
Specifications for Truglo Omnia 1-6x24mm MSR Rifle Scope w/APTUS-M1 mount:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | All Purpose Tactical Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 24 mm |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 2.9 - 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.22 oz |
| Length: | 10.75 in, 10.75 in |
| Fogproof: | Yes |
| Included Accessories: | Lens Cap, Rings, Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Nitrogen Filled: | Yes |
Features of Truglo Omnia MSR Rifle Scope w/APTUS-M1 mount:
- Multi-coated lenses for enhanced clarity and contrast
- 30mm tube for increased turret adjustment range and increased brightness
- Locking target turrets prevent accidental adjustment
- 1/2-MOA target turrets and MOA based reticle for simplified adjustments, tracking, and holdover
- Included APTUS-M1 mount for a strong hold and ideal mounting position on modern sporting rifles
- Illuminated All Purpose Tactical Reticle (A.P.T.R.) for precision measurement without a crowded sight picture
- Hardcoat anodized matte finish
- Nitrogen gas-filled, fog-proof construction
- Water-resistant and shock-resistant
- Illuminated glass-etched reticle
- Leaf-spring turret control for positive and responsive click adjustments
- Generous eye relief
- Lifetime Limited Warranty
Package Contents:
- Truglo Omnia 1-6x24mm Illum. Scope 30mm Tube w/1pc Mount
Truglo Omnia 1-6x24mm MSR Rifle Scope w/APTUS-M1 mount Orderable Models
List of Orderable Models
- DEMO, TruGlo Omnia 1-6x24mm Scope 30mm Tube Ir Sp W/1pc Mount Do, TG-TG8516TLR , MPN: TG8516TLR-DEMO , Code: TU-RS-TG-TG8516TLR-DEMO-OB-A
- TruGlo Omnia 1-6x24mm Scope 30mm Tube Ir Sp W/1pc Mount Do, TG-TG8516TLR , MPN: TG8516TLR , UPC: 788130024416 , Code: TU-RS-TG-TG8516TLR-EE
Truglo Omnia 1-6x24mm MSR Rifle Scope w/APTUS-M1 mount Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, TruGlo Omnia 1-6x24mm Scope 30mm Tube Ir Sp W/1pc Mount Do, TG-TG8516TLR , MPN: TG8516TLR-EDEMO , Code: TU-RS-TG-TG8516TLR-EDEMO-IN-C
- DEMO, TruGlo Omnia 1-6x24mm Scope 30mm Tube Ir Sp W/1pc Mount Do, TG-TG8516TLR , MPN: TG-TG8516TLR-DEMO , Code: TU-RS-TG-TG8516TLR-DEMO
- Truglo Omnia 1-6x24mm Scope 30mm Tube Ir Sp W/1pc Mount Do w/ TRYBE Optics Enhancer - Magnification Doubler , MPN: TG8516TLR-KIT1 , Code: TU-RS-TG-TG8516TLR-TG8516TLR-KIT1