Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- All Purpose Tactical Reticle
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.23 oz
- Parallax:
- No Parallax Adjustment
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: TU-RS-GFCV-TG-TG8518TLR
MPN: TG8518TLR
UPC: 788130028209
Product Info for Truglo Omnia 1-8x24mm Scope 30mm Tube Ir Sp W/1pc Mount Do
Multi-coated lens for enhanced clarity and contrast. 30mm tube for increased turret adjustment range and increased brightness. Locking target turrets prevent accidental adjustment. 1/2-MOA target turrets and intuitive reticle for simplified adjustments, tracking, and holdover. Included one-piece mount for a strong hold and ideal mounting position on modern sporting rifles. Illuminated All Purpose Tactical Reticle (A.P.T.R.) for precision measurement without a crowded sight picture. Nitrogen gas-filled, fog-proof construction. Illuminated glass-etched reticle![]()
Specifications for Truglo Omnia 1-8x24mm Scope 30mm Tube Ir Sp W/1pc Mount Do:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | All Purpose Tactical Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Finish: | Matte |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.23 oz |
| Parallax: | No Parallax Adjustment |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Truglo Omnia 1-8x24mm Scope 30mm Tube Ir Sp W/1pc Mount Do
- Lens Cap
- Rings
Truglo Omnia 1-8x24mm Scope 30mm Tube Ir Sp W/1pc Mount Do Orderable Models
List of Orderable Models
- TruGlo Omnia 1-8x24mm Scope 30mm Tube Ir Sp W/1pc Mount Do, TG-TG8518TLR , MPN: TG8518TLR , UPC: 788130028209 , Code: TU-RS-GFCV-TG-TG8518TLR
Truglo Omnia 1-8x24mm Scope 30mm Tube Ir Sp W/1pc Mount Do Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, TruGlo Omnia 1-8x24mm Scope 30mm Tube Ir Sp W/1pc Mount Do, TG-TG8518TLR , MPN: TG-TG8518TLR-DEMO , Code: TU-RS-GFCV-TG-TG8518TLR-DEMO
- Truglo Omnia 1-8x24mm Scope 30mm Tube Ir Sp W/1pc Mount Do with TRYBE Optics Enhancer , MPN: TG8518TLR-KIT1 , Code: TU-RS-GFCV-TG-TG8518TLR-KIT1