Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- 5 MOA Dot
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: TU-RD-BBBABD-TG-TG8030B
MPN: TG8030B
UPC: 788130090770
Product Info for TruGlo TG8030B Traditional 1x 30mm 5 MOA Red Dot Sight
TruGlo Red Dot Sights on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for TruGlo Red Dot Sights. We offer complete line of TruGlo Red Dot Sights. For our complete selection of products by TruGlo on sale please visit our TruGlo page. For more Red Dot Sights please visit our Red Dot Sights store section.![]()
Specifications for TruGlo TG8030B Traditional 1x 30mm 5 MOA Red Dot Sight:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | 5 MOA Dot |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 27 ft at 100 yds |
| Battery Type: | N 1.5V |
| Battery Quantity: | 2 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 3.8 in |
| Weight: | 6.9 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Features of TruGlo TG8030B Traditional 1x 30mm 5 MOA Red Dot Sight:
- 5 MOA reticle designed for quick acquisition
- Unlimited eye relief
- Wide field of view
- Flip-up lens caps/lanyard system
- Lightweight/easy to mount
- Integrated Weaver-style mounting system
- Ideal for shotguns, handguns, rifles, muzzleloaders, airsoft guns and crossbows
Package Contents:
- TruGlo Red Dot Sights
TruGlo TG8030B Traditional 1x 30mm 5 MOA Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- TruGlo Red Dot 1x30mm Sight, Matte Black, TG-TG8030B , MPN: TG8030B , UPC: 788130090770 , Code: TU-RD-BBBABD-TG-TG8030B