Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Duplex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 12 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
Code: TU-RS-TG-TG853940B
MPN: TG853940B
UPC: 788130014493
Product Info for TruGlo TruShot 3-9x40mm Rifle Scope
TRUGLO INC Trushot Scope Series - The Trushot Scope Series is waterproof, fog-proof, and nitrogen gas-filled. It also has a duplex reticle, generous eye relief, fully-coated lenses for maximum brightness, clarity and contrast. It also features rubber eye-guard removable lens caps, coin-style windage and elevation adjustment under screw down caps, durable leaf spring for windage and elevation adjustments, a one piece tube made of aircraft quality aluminum, and durable, scratch-resistant, non-reflective matte finish![]()
Specifications for TruGlo TruShot 3-9x40mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 4.44 - 13.33 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 11.52 - 37.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.15 - 3.94 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 12 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Range: | 0.25 MOA |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of TruGlo TruShot 3-9x40mm Rifle Scope:
- Duplex reticle
- Rubber coated
- speed-focus eye piece
- Durable
- scratch resistant
- non reflective matte finish
- Generous eye relief
- Fingertip windage and elevation knobs
Package Contents:
- TruGlo TruShot 3-9x40mm Rifle Scope
TruGlo TruShot 3-9x40mm Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- TruGlo TruShot 3-9x40mm Rifle Scope, Duplex Reticle, Matte, Weaver Style Rings, TG-TG853940B , MPN: TG853940B , UPC: 788130014493 , Code: TU-RS-TG-TG853940B