Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Reticle:
- Duplex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 11.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Included Accessories:
- 3/8" rings for .22 and air rifles
Code: TU-RS-TG-TG8504BR
MPN: TG8504BR
UPC: 788130010969
Product Info for TruGlo Rimifre Scope W/Rings TG8504BR
- Waterproof, fogproof, nitrogen gas-filled. Shock resistant. Includes Weaver style rings. Duplex Reticle. Generous 4" eye relief. Fully coated lenses provide maximum brightness, clarity and contrast. Rubber eye guard. Fingertip windage and elevation adjustment under screw down caps. Durable leaf spring for windage and elevation adjustments. One piece tube made of aircraft quality aluminum. Durable, scratch resistant, non reflective matte finish. Compact and lightweight![]()
Specifications for TruGlo Rimifre Scope W/Rings TG8504BR:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 24 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 11.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Included Accessories: | 3/8" rings for .22 and air rifles |
| Magnification Type: | Fixed |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- TruGlo Rimifre Scope W/Rings TG8504BR
TruGlo Rimifre Scope W/Rings TG8504BR Orderable Models
List of Orderable Models
- TruGlo Rimifre Scope W/Rings, TG-TG8504BR , MPN: TG8504BR , UPC: 788130010969 , Code: TU-RS-TG-TG8504BR