Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
U.S. Optics SR-8C 1-8x27 mm Red Dot Rifle Scope has been discontinued by U.S. Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes & Accessories, Rifle Scopes, AR15 Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for U.S. Optics SR-8C 1-8x27 mm Red Dot Rifle Scope
The US Optics 1-8x27mm SR-8C Red Dot Rifle Scope SR-8C has been designed to be the most versatile and rugged short to medium range rifle optic available today. With it's 8:1 zoom ratio, this Rifle Scope from U.S. Optics can be used like a reflex sight at true 1X, but also allows threat identification and engagements at distances in excess of 800+ yards. The optical clarity of the US Optics SR-8C 27mm Rifle Scope is achieved through a precision engineered lens system; careful consideration is given to the use of lens coatings, to make sure you have a clear line of sight to your target. The US Optics SR-8C Rifle Scope has 100 MOA of total travel and 2/10 mil knobs with reticles that offer exact dimensional accuracy. For a great way to make sure you are always on point, choose the US Optics 1-8x SR-8C Rifle Scope.![]()
Specifications for US Optics Rifle Scope - SR-8C:
| Magnification: | 1-8x |
| Length: | 12 in |
| Weight: | 1.50 lbs. |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Color: | Matte Black Type III Hard Anodizing |
| Objective: | 27mm |
| Knob Elevation: | US#1 2/10 MIL Zeroing |
| Knob Windage: | US#1 2/10 MIL Zeroing |
| Tube: | 30mm Standard |
| Parallax Control: | FIXED |
| Rear Illuminated Dot: | Red Illuminated Dot |
| Reticle: | 8C MIL |
| Eyepiece Housing: | Std Housing - Rapid Focus |
Features of US Optics SR-8C Rifle Scope w/ 1-8x Magnification:
- the most versatile and rugged short to medium range rifle optic ever designed
- 8:1 zoom ratio
- can be used like a reflex sight at true 1X
- Allows threat identification and engagements at distances in excess of 800+ yards
- precision engineered lens system
- 100 MOA of total travel
- 2/10 mil knobs
- 6061 T-6 aluminum, then type III hard anodized
Package Contents:
- US Optics 1-8x27mm SR-8C Rifle Scope SR-8C
Related Products to U.S. Optics SR-8C 1-8x27 mm Red Dot Rifle Scope
U.S. Optics SR-8C 1-8x27 mm Red Dot Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- U.S. Optics SR-8C 1-8x27 mm, 30MM Tube, 2/10 MIL Zeroing Windage and Elevation Knobs, Digital Red Dot Sight with FFP C2 Reticle SR-8C , MPN: SR-8C , Code: XP-RS-SR-8C


































































