Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for Ultradot 25mm Gen 2 Red Dot Sight, 2 MOA
Improve your accuracy with this reliable Ultradot 25 Gen II Red Dot Aiming System. These Ultradot Red Dot Sights offer 11 brightness levels so that you can match your reticle to your surroundings. This Ultradot Gen II 2 MOA Red Dot Aiming System also has adjustable windage and elevation for guaranteed precision with every shot you take. Mount a Ultradot Gen2 25mm Sight on your weapon to enhance your performance.![]()
Specifications for Ultradot 25mm Gen 2 Red Dot Sight, 2 MOA:
| Manufacturer: | Ultradot |
| Finish: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Objective Window Size: | 25 mm |
| Reticle: | 2 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 11 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR2032, Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weather Resistance: | Shock Resistant, Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 3.9 oz |
| Additional Features: | Red Dot Aiming System, Gas Filled |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Package Contents:
- Ultradot 25mm Gen 2 Red Dot Sight, 2 MOA
- Battery
- Tube extension
- Polarizing filter
- Hex wrench
- Mounting rings
- Rubber Lens Covers
Ultradot 25mm Gen 2 Red Dot Sight, 2 MOA Orderable Models
List of Orderable Models
- Ultradot 25 Generation II, Black, 1in, UD25B-G2 , MPN: UD25B G2 , UPC: 850002091144 , Code: J4-RD-UDT25G2-UD25B-G2
- Ultradot 25mm Gen 2 Red Dot Sight, Silver, UD25S G2 , MPN: UD25S G2 , Code: J4-RD-UDT25G2-UD25S-G2
Ultradot 25mm Gen 2 Red Dot Sight, 2 MOA Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Ultradot 25 Generation II, Black, 1in, UD25B-G2, EDEMO3, Used, Condition Fair , MPN: UD25B G2-EDEMO3 , Code: J4-RD-UDT25G2-UD25B-G2-EDEMO3
- Demo, Ultradot 25 Generation II, Black, 1in, UD25B-G2 , MPN: UD25B G2-DEMO , Code: J4-RD-UDT25G2-UD25B-G2-DEMO
- DEMO, Ultradot 25 Generation II, Black, 1in, UD25B-G2 , MPN: UD25B G2-DEMO , Code: J4-RD-UDT25G2-UD25B-G2-DEMO-OB-A
- DEMO, Ultradot 25mm Gen 2 Red Dot Sight, Silver, UD25S G2 , MPN: UD25S G2-DEMO , Code: J4-RD-UDT25G2-UD25S-G2-DEMO-OB-A