Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- 4 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: J4-RD-PanAV-EE
MPN: Pan AV
UPC: 094922721631
Product Info for Ultradot Pan AV Red Dot Sight
The UltraDot Pan AV Red Dot Reflex Weapon Sight PanAV is engineered to give you the advantage of a red dot sight in a compact light-weight, waterproof and shockproof design, whether you use it for rapid fire shooting of moving targets, or normal shooting. This Red Dot Sight from the experts at Ultradot features a multi-reticle (4 patterned) optical glass lens that is parallax corrected, to produce a clear, high resolution image. The UltraDot Pan AV Red Dot Sight is made with a 33mm lens that allows unlimited eye relief, with a wide field of view.![]()
Specifications for Ultradot Pan AV Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Ultradot |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 33 mm |
| Reticle: | 4 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 82 mm |
| Width: | 28 mm |
| Height: | 37 mm |
| Weight: | 58 g |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Features of Ultra-Dot Red Dot Sight - Pan AV:
- Compact
- Lightweight
- Waterproof
- Shockproof
- Multi-Reticle Pattern
- Parallax Corrected
- High Resolution Images
- Unlimited Eye Relief
- Wide Field of View
Package Contents:
- Ultradot Pan AV Red Dot Sight
- Lens cover
- 2 hex wrenches
- battery
Ultradot Pan AV Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Ultradot Pan AV Red Dot Sight 33mm Pan AV , MPN: Pan AV , UPC: 094922721631 , Code: J4-RD-PanAV-EE
Ultradot Pan AV Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Ultradot Pan AV Red Dot Sight 33mm Pan AV, EDEMO1, Condition Fair, Other , MPN: Pan AV-EDEMO1 , Code: J4-RD-PanAV-EE-EDEMO-OT-D
- DEMO, Ultradot Pan AV Red Dot Sight 33mm Pan AV , MPN: Pan AV-DEMO , Code: J4-RD-PanAV-DEMO