Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts
- Threads per Inch:
- 14x1 LH
- Color:
- Black
- Caliber:
- 7.62x39mm
- Additional Features:
- Left Hand
Code: 3HE-RMC-CBVTY-UD10850
MPN: UD10850
UPC: 850011462027
Buy Together and Save
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Ultradyne Athena AK-47 Liner Compensator
ATHENA is the standard in linear compensators and is now available to AK enthusiasts. Gases have been vented forward to create a reduced sound signature by sending a lower percent of blast back towards the shooter, optimizing sonic performance over recoil. Athena gives cleaner appearance for a sleek look compared to a traditional compensator. A crush washer is included for easy installation.![]()
Specifications for Ultradyne Athena AK-47 Liner Compensator:
| Manufacturer: | Ultradyne |
| Projectile Caliber: | .312 Caliber |
| Threads per Inch: | 14x1 LH |
| Color: | Black |
| Gun Model: | AK-47 |
| Caliber: | 7.62x39mm |
| Condition: | New |
| Finish: | Black Nitride |
| Additional Features: | Left Hand |
| Outer Diameter: | 1.1 in |
| Weight: | 114 g |
| Fabric/Material: | 416 Stainless Steel |
| Country of Origin: | USA |
| Length: | 2 in |
Package Contents:
- Ultradyne Athena AK-47 Liner Compensator
Ultradyne Athena AK-47 Liner Compensator Orderable Models
List of Orderable Models
- Ultradyne Athena AK-47 Liner Compensator, 7.62x39mm, Black Nitride 416 Stainless Steel 14x1 LH, UD10850 , MPN: UD10850 , UPC: 850011462027 , Code: 3HE-RMC-CBVTY-UD10850